YENİ TRUMP TRAVEL BAN KİMLERE YÖNELİK?

 

Yüksek Mahkeme, Travel Ban davasını Ekim 2017’de sonbahar toplantısı başladığında duymaya karar verdi. Bu sırada, mahkeme yönetimin Başkan Trump’in ikinci icra kararı (EO-2) ‘nın uygulanmasına izin verdi. Bu karar Libya, Somali, Sudan, Suriye ve Yemen vatandaşlarını en az 90 gün boyunca Birleşik Devletlerden alıp tüm mültecilerin 120 gün boyunca kabulünü askıya almakta.

Mahkeme sıkı bir kararla, Mahkeme hükümetin sadece yabancı uyruklu olup Amerikada bir kişi veya kurumla iyi bir ilişki olmayanları kapsamakta.

Bunun anlamı, altı ülkeden gelen kişilerin buradaki birisiyle “yakın bir ailesel ilişki” yaşaması ya da Amerika’da kurulan bir kuruluş ile “resmi, belgelenmiş” bir ilişkisine sahip olması durumunda Birleşik Devletler’e girmesine izin verileceğidir. Sıradan ders “in. Bununla birlikte, Mahkeme, seyahat yasağından kaçınmak amacıyla bu tür ilişkilerin kurulamayacağını söyledi. Hükümet seyahat yasağını 29 Haziran 2017’de Yüksek Mahkemenin izin verdiği sınırlı modda uygulamaya başlayacak.

Birleşik Devletlere kimlerin girmesine izin verilicek?

  • Geçerli göçmen ya da göçmen olmayan vizesi 26 Haziran 2017 ya da öncesinde verilen kişiler.  Bu kişiler seyahat yasağına dahil değildir.
  • Vizeli olan bir bireyin aile üyeleriyle birlikte yaşamak veya ziyaret etmek için gelmesi.  Mahkeme’nin emri, “Amerika Birleşik Devletleri’ne ailesiyle yaşamak veya ziyaret etmek için gelen kişinin yakın ailesel ilişkilere sahip olması gerekir. Mahkeme hem eş hem de kayınvalideyi niteleyici örnekleri kullandı ancak daha uzak akrabaların hak kazanıp kazanmayacağı belli değil.
  • Bir ABD üniversitesine kabul edilen öğrenciler, ABD şirketleri ile istihdam teklifi kabul eden işçiler ve bir Amerikalı kitleye hitap etmek için davet edilen öğretim görevlileri.  Mahkeme, Amerikalı bir tarafla gerçek bir ilişki içerisinde güvenilir iddialara sahip olan bu üç örneki vermiştir.
  • Diğer iş seyahati türleri.  Dilekçe veren bir işverene ihtiyaç duymayan istihdam temelli vizeleri olan kişilerin bir ABD kuruluşuyla olan ilişkisini gösterip gösteremeyeceği belli değil.
  • Mülteciler.  Denizaşırı ülkelerden gelen mültecilerin çoğunun Amerikada tanıdıkları aileleri veya başka bağlantıları var. Ayrıca mülteci yerleştirme kurumları da bulunmakta. Mahkeme bu kişilerin 50.000 sınırına ulaşılmış veya aşılmış olsa bile bu kişilerin kota dışında tutulmamasına karar vermiştir.

Birleşik Devletlere kim girmekte zorluk çekebilir?

  • 26 Haziran 2017’den sonra Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kişiler veya kuruluşlarla iyi niyetli ilişkiler kuran kişiler.  Mahkeme’nin kararının sadece ileriye yönelik mi yoksa geçmişe mi yönelik olduğu konusunda net değil. Seyahat yasağından kaçınmak için bu tür ilişkileri kuran kişiler yasaklanmıştır.
  • Turistler.  Amerika Birleşik Devletleri’ndeki aile üyelerini ziyaret etmeyi planlamayan ve başka nedenlerden dolayı (gezi de dahil olmak üzere) gelen belirli ülkelerin vatandaşları, girmekten men edilebilir.

Gerçek sınama, hükümetin Müslüman, göçmen ve mülteci hakları örgütleri tarafından yoğun olarak incelenecek olan düzeni uyguladığı zaman olacaktır. Tartışmasız, Yüksek Mahkeme’nin kararı, önümüzdeki aylarda daha fazla karışıklık ve dava açma kapısını açtı. 

Herhangi bir sorunuz olursa veya ABD Göçmenlik ve Uyrukluk Yasalarının sizi, ailenizi, arkadaşlarınızı veya meslektaşlarınızı etkilemesi konusunda daha fazla bilgi edinmeniz gerekiyorsa lütfen NPZ Hukuk Grubu’ndaki ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık Avukatları’na başvurun

ABD Göçmenlik ve vatandaşlık avukatlarına info@visaserve.com adresinden ya da 201-670-0006 (x107) numaralı te