USCIS, Yeniden Tasarlanmış Yeşil Kartlar ve Çalışma İzin Belgelerini Yayımlıyor

 

ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Ofisi bugün, Yeni Nesil Güvenli Kimlik Belgesi Projesi kapsamında Daimi Oturma Kartı (Yeşil Kart olarak da bilinen) ve Çalışma İzin Belgesine (EAD) yeniden tasarım yaptığını duyurdu. USCIS yeni kartları 1 Mayıs 2017’de yayınlamaya başlayacak. 

Bu yeni tasarımlar, halihazırda kullanılan kartlardan çok daha güvenli ve daha dayanıklı ve bunun için yeni kartlarda geliştirilmiş grafik ve dolandırıcılığa karşı dayanıklı güvenlik özellikleri bulunuyor. 

Yeni kart tasarımları, USCIS’in belge kurcalama ve dolandırıcılık tehdidine karşı proaktif bir yaklaşım sergileme taahhüdünü ortaya koyuyor. Aynı zamanda bu USCIS, ABD Gümrük ve Sınır Muhafazası ve ABD Göçmenlik ve Gümrük İcra Dairesinin belge güvenliğini artırmak ve taklit ve sahteciliği engellemek için sürmekte olan çabasının bir parçası. 

Yeniden Tasarlanan Kartlar 

Yeni Yeşil Kartlar ve Çalışma İzin Kartları: 

1. Kişinin fotoğraflarını her iki tarafta da gösteriyor; 
2. Benzersiz bir grafik ve renk mevcut: 
* Yeşil Kartlar üzerinde Özgürlük Anıtı’nın bir görüntüsüne ve ayrı baskın olarak yeşil bir palete sahip olacak; 
* EAD kartlarında kartal ve ağırlıklı olarak kırmızı palet bir görüntüsü olacaktır; 
3. Holografik görüntülere sahip; ve 
4. Artık kişinin imzasını kart üzerinde bulunmuyor. 

Ayrıca, Yeşil Kartların arkasında artık optik bir şerit olmayacak. 

Kartınız Geçerli ise bu nasıl anlaşılır? 

1 Mayıs 2017’den sonra verilen bazı Yeşil Kartlar ve Çalışma İzin Kartları eski formatta olabilir, çünkü mevcut malzemeler tükenene kadar USCIS mevcut kart stokunu kullanmaya devam edecek. Mevcut ve yeni Yeşil Kartlar ile Çalışma İzin Kartları gösterilen son kullanma tarihine kadar geçerlidir.

Geçici Koruma Durumu (TPS) ve diğer belirlenmiş kategorilere sahip kişiler tarafından tutulan bazı Çalışma Kartları, karttaki geçerlilik süresinin ötesinde otomatik olarak uzatılmıştır. Bu kartlar hakkında ek bilgi için lütfen uscis.gov’daki 21. Yüzyıl Yasası Geçici Korumalı Durum ve Amerikan Rekabet Ortamı web sayfalarını ziyaret edin. 

Her iki sürüm de Form I-9, İstihdam Uygunluğu Doğrulama, E-Doğrulama ve Yetkili Sistematik Yabancı Değerlendirme Doğrulaması (SAVE) için kabul edilebilir. Üzerinde son kullanma tarihleri ​​bulunmayan Yeşil Kartlar da geçerli olmaya devam etmektedir. Son kullanma tarihi olmayan bu eski Yeşil Kartlar geçerliliğini korur. Son kullanma tarihi olmayan Yeşil Kart sahipleri, yenileme başvurusunda son kullanma tarihini taşıyan karta başvurmayı düşünebilirler. Bu yeni kartı elde etmek, kartın kaybolması veya çalınması durumunda dolandırıcılık veya kart üzerinde gizli değişiklik yapma gibi olasılıkları azaltacaktır.