Türkiye’ye Dönüş Korkusu: İltica Süreci Rehberi

Türkiye’nin şu anki siyasi iklimi ve sivil huzursuzluğu, özellikle Temmuz 2016’da yaşanan darbe girişimi, Türk vatandaşları arasında korku uyandırdı. Sonuç olarak, uzun zamandır Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan birçok kişi eve geri dönmekten korkuyor. Ayrıca, darbe döneminde Türkiye’de bulunan birçok kişi İltica talebinde bulunmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne kaçtı. NPZ, geri dönmekten korkan birçok Türk vatandaşı için İltica alma konusunda başarılı çalışmalar yapmaktadır.

İltica için uygunluk, ırk, din, milliyet, siyasi görüş veya belirli bir sosyal gruba üyelik nedeniyle geçmiş zulüm veya gelecekteki zulüm korkusu üzerine kuruludur. Bu korku başvuru sahibine özel olmalıdır. Türkiye’nin genellikle güvensiz olduğunu göstermek yeterli değildir. Başvuru sahipleri, neden özellikle Türkiye’de güvensiz olduklarını, dönerse başlarına gelebilecekleri ve ilticayı neden hedeflendiklerini açıklayabilmelidir.

ltica başvurusu, başvuranın bulunduğu ülkeden, ABD tarafından korunma talebidir. Bir iltica başvurusunda ve iltica görüşmesi sırasında yer alan tüm bilgiler gizli tutulur ve sadece ABD hükümeti ile paylaşılır. Bu nedenle, başvuru sahipleri kendi hikayelerini paylaşmaktan ve davayı güçlendirmek için mümkün olduğunca fazla ayrıntı sunmaktan kaçınmamalı, kendilerini rahat hissetmelidir.

NPZ son yıllarda isimleri KHK listelerinde yer alan, tutuklanan veya işkence gören Gülen hareketi ile ilgili/ilgisiz kişilere iltica başvurularında yardımcı olmuştur. Müşterilerimizden bazıları ise gelecekteki zulüm korkusuyla iltica başvurusunda bulunmuşlardır. Bunlar geri dönmeleri durumunda hükümetin onları tutuklayıp öldürmesi veya işkence etmesi ihtimalinden korkuyorlardı.

Şu anda, başvurunun yapıldığı andan itibaren, bir iltica görevlisi ile görüşme yapılması yaklaşık iki ay sürmektedir. Görüşmeden kısa bir süre sonra başvuru hakkında karar verilmektedir. Başvuru sahipleri, ilticanın onaylanmasından bir yıl sonra, kalıcı oturum ya da yeşil kart almak için başvurabilirler. İltica hakkı almış olan Türk müşterilerimizin birçoğu şu anda Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlıklarını alma sürecinde ilerlemektedir. İltica süreci, Türkiye’ye geri dönmekten korkan ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni bir hayata başlamak isteyen birçok Türk vatandaşına umut vermektedir.