TRUMP NAFTAYI ETKİLER Mİ?

 

Kanada ve ABD göçmen avukatları, 1994 yılından bu yana Kuzey Amerika’da sınır ötesi çalışanların kabulünü kolaylaştıracak yararlı bir araç olan NAFTA’nın geleceğinden endişe duyuyorlar. ABD Başkanlığı kampanyası boyunca Başkan Trump, Meksika, ABD ve Kanada tarafından imzalanan NAFTA, (Kuzey Amerika Ticari Ticaret Anlaşması’ndan) çekileceklerini açıkladı. Bu anlaşma 1994 yılından bu yana yürürlükte. Trumpın, NAFTA’dan çekilmek için sunduğu sebep, anlaşmanın ABD’ye olan faydalarının azalması. Bununla birlikte, bunu gerçekleştirebilmesi için üstesinden gelinmesi gereken birçok engel bulunmakta. 

GERÇEKTEN BU KADAR KÖTÜ MÜ? 

Başkan Trump’ın NAFTA’dan çekilmesindeki ana argümanı, anlaşmanın ABD ekonomisine zarar verdiğini ve Meksika’nın bu anlaşmadan en fazla kârı aldığını belirtmesi. Ancak, istatistiklere bakıldığında, sayılarda çok farklı bir hikaye ortaya çıkıyor. 2016’da yaklaşık 5 milyon ABD’li iş Meksika’yla ticaret içerisinde. Ayrıca, ticaret anlaşması Meksika’daki ABD aktifleşmesinde de bir artış sağlamıştır; Yabancı İş Dünyası Faizi (FBI) 2014’te 107.8 milyar dolara ulaşarak katlanarak artmıştır; Bu etki öncelikle şirketlerin Meksika’da üretim süreçleri kurmalarını teşvik eden çok daha uygun maliyetli işgücünün bulunması ile sonuçlandı. 

Oldukça olumlu olan bu ticaret etkileri, öncelikle NAFTA’nın oluşturulması ve onaylanmasına yol açan derin düşünülmüş stratejik tekniklerin bir sonucudur. Anlaşma’nın cümleleri, ülkeler arasında kurulan ticaretin arka planıyla birleştirilerek, üç taraflı ticaret düzeylerini artıracak şekilde tasarlandı. NAFTA’nın 1994’te yürürlüğe girmesinden bu yana Kanada ve Meksika, ABD’nin küresel ölçekte en büyük ticaret ortağı haline geldiği hiç de şaşırtıcı değil. 

NAFTA’nın yürürlüğe girmesinin ardından, Meksika ile ABD arasındaki ticaret önemli ölçüde arttı. Aşağıdaki sayılar bu konuda fikir sahibi olmaya yardımcı:

  • 1993: 50 milyar dolar
  • 2000: 100 Milyar dolar
  • 2015: 300 Milyar dolar 

ABD şirketleri NAFTA’dan büyük ölçüde faydalandılar. Antlaşmayla oluşturulan ticaret avantajlarından ve ekonomik emekten yararlanan birçok şirketten GM ve Ford’u düşünün.ABD’de üretilen ve satılan araçların bazen satış seviyelerine ulaşmadan önce 30 kez kadar ileri ve geri Meksika sınırına gidebilecekleri parçaları olduğu söyleniyor. 

NAFTA’nın yürürlükten kaldırması veya değiştirmesi, Meksiko ile ticaret konusunun merkezinde yer alıyor; ama gerçekte, Amerikanın önde gelen ticaret ortağı Kanada. ABD tarafından Kanada’dan ithal edilen en önemli ürünler arasında atıştırmalıklar, kırmızı et, bitkisel yağ, işlenmiş gıdalar, araçlar, mineral yakıtlar, doğal gaz, makine ve plastik maddelerdir. 1994 yılında Kanada’dan ABD’ye yapılan ithalatlar 47.000 doların biraz üzerine çıktı. ABD Sayım Bürosu, yalnızca 2017 yılının ilk çeyreğinde 42.000 ABD Doları tutarında ithalat toplamına ulaştığımızı bildirdi.

TRUMP AMERIKAYI NAFTADAN ÇIKARTABİLİR Mİ?

İlk seçildiğinde, Trump’ın NAFTA’yı yürürlükten kaldırması veya en azından Meksikanın Antlaşmadan aldığı referansları kesmesi bekleniyordu. Başkanlığının ilk günlerinde Trump, daha önce Obama