H-1B Kanıt Talepleri: Kaçınılmazlığı?

H-1B vizeleri, belirli niteliklere sahip olanlara verilir. Gerekli nitelikler arasında, H-1B başvuru sahibinin, bir ABD kurumundan en az bir lisans derecesine sahip olması ve en az bir lisans derecesine sahip olmasını gerektiren bir iş dolayısıyla bir ABD işvereninden bir iş teklifi olması gerekir. Her yıl yapılabilecek H-1B başvuru sayısının yıllık sınırı vardır. 2020 mali yılı için limite çoktan ulaşıldı. Bir H-1B vizesi için başvurduysanız, başvurunuzun kabul edilmesi veya reddedilmesi gerekmeyebilir. Kanıt talepleri alabilirsiniz (RFE’ler). 2019’da H-1B vakalarının %75.4’ü onaylandı. Başvuranların yaklaşık % 60’ı RFE aldı. Özellikle, 2019’da, RFE alan vakaların yaklaşık % 40’ının ya geri çekildiği ya da reddedildiği gerçeğini göz önüne alındığında bir RFE’nin ne anlama geldiğini anlamak önemlidir.

Bir H-1B Dilekçesi verdim ve daha sonra Kanıt İsteği (RFE) Aldım. . . Ne anlama geliyor?

Bir delil talebinin (RFE) H-1B vizesinin tüm gerekli unsurlarının başvuru sahibi tarafından karşılandığını kanıtlamaya yardımcı olması amaçlanmıştır. Başvuru sahibi, bir ABD kurumundan lisans derecesine sahip olduğunu kanıtlayabilmelidir. Başvuru sahibi ayrıca, bir ABD işvereninden gelen bir iş teklifi olduğunu ve işin başvuru sahibinin lisans derecesine sahip olmasını gerektirdiğini ispat edebilmelidir. Bu unsurlar yeterince basit görünse de, özellikle ikinci unsurla ilgili olarak oldukça karmaşıklaşabilir. İş pozisyonu “uzmanlık pozisyonu” olarak kabul edilmelidir. USCIS ayrıca STEM’deki (bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) işleri tercih etme eğilimindedir.

Bir başvuru sahibinin bir RFE alabilmesi için birçok neden vardır. Örneğin, genellikle bu işletmenin alanıyla ilişkili olmayan bir profesyonel için bir işletme adına bir dilekçe verilmişse, buna yol açan olağandışı durumları açıklamak için USCIS tarafından bir RFE verilebilir. Bir birey teklif edilen iş pozisyonundan farklı bir alanda bir dereceye sahip olabilirse, bir RFE’yi gerektirebilir. Ek olarak, işin “uzmanlık konumunda” olup olmadığına ilişkin sorular olabilir. Uzmanlık pozisyonu lisans derecesini gerektirmelidir. Bu genellikle bazı karmaşıklıkların doğduğu bir pozisyondur. Başka şartlar da olabilir. Bir RFE, iş teklifinin aslında “uzmanlık pozisyonu” olduğu iddiasını desteklemek için kanıt üretilmesini isteyebilir.

Yanıtlamaya ve kanıt sunmaya giden en yaygın RFE’lerden bazıları aşağıdakilere ilişkindir:

– İşin uzmanlık mesleği olup olmadığı;
– Bir işveren-çalışan ilişkisinin var olup olmadığı;
– Çalışan için yeterince şirket içi çalışma olup olmadığı;
– Yararlanıcının uygun bir şekilde korunup korunmadığı;
– Çalışan için tesis dışında yeterli sayıda iş olup olmadığı;
– İşverenin üçüncü taraf konumlar için çalışma programı gereksinimine uyup uymadığı;
– Gerekli ücretlerin olup olmadığı.

Bir RFE alırsanız, istenen gerekli bilgiyi derhal sağlama konusunda gayretli olun. Vize başvurunuzun durumunu tehlikeye atmamak için bunu derhal yapın.

Vize Başvuruları İçin Güvenilir Yasal Danışman

ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasalarının sizi, ailenizi, arkadaşlarınızı veya meslektaşlarınızı nasıl etkileyebileceği hakkında herhangi bir sorunuz varsa veya daha fazla bilgiye ihtiyacınız olursa, lütfen NPZ Hukuk Grubu – VISASERVE – ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık Avukatları ile iletişime geçin. ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık Avukatları, info@visaserve.com adresine e-posta göndererek ya da 201-670-0006 (x107) numaralı telefonu arayarak bize ulaşabilirler. Hukuk Büromuzun web sitesini www.visaserve.com adresinde de ziyaret edebilirsiniz.