GOCMENLİK HUKUKU AVUKATI SECİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

 

Göçmenlik hukuku ile ilgili bir hukuk davanız olduğunda tutacağınız avukatı seçerken hangi hususlara dikkat etmelisiniz?

Piyasada göç vizesi, çalışma izinleri ve vize başvuruları hazırlayan çok fazla göçmenlik avukatı var gibi görünüyor ama onların hangilerinin iyi olduğunu nasıl bilebilirsiniz?

Bu çok önemli ve hassas süreçte en iyi avukatı tutmayı ve muhtemel para, zaman ve fırsat kaybını önlemeyi istemez misiniz? 

Size, ailenize veya işvereninize bu kadar önemli bir süreçte yardımcı olacak en iyi göçmenlik avukatını seçtiğinizi nasıl bileceksiniz? 

Birçok insan göçmenlik işlemlerini internetten çok ucuza yaptığını iddia ediyor ancak sadece fiyatlara bakarak karar vermek doğru mu? Aslında sonuç ve başarı odaklı bakılması gerekmiyor mu? Örneğin, özel bir rahatsızlığınız olduğunda, bulabileceğiniz en ucuz doktoru mu; yoksa size en iyi bilgileri, en iyi hizmeti ve sağlığınızla ilgili endişelerinize en iyi cevap veren doktoru mu tercih edersiniz?

Dünyanın dört bir yanındaki insanlar, kişisel ve ticari nedenlerden ötürü Amerika Birleşik Devletleri’nde yasal bir statü elde etmek için çabalıyor. Ancak, sınırlı sayıda insan bu hedefe ulaşabiliyor. Zira, bu hedefe ulaşmak için öncelikle iyi bir göçmenlik avukatı bulmanız gerekiyor. Kanaatimizce, bu hususta dikkat edilmesi gereken hususlar öncelikle şunlardır:

İlk olarak, seçmiş olduğunuz avukat göçmenlik ve vatandaşlık hukukunda uzman olmalıdır. ABD’deki göçmenlik ve vatandaşlık kanunları veya uygulamaları federal niteliktedir.  Dolayısıyla, menşe ülkenizden, Dünyada veya ABD’de yaşadığınız yerden bağımsız olarak herhangi bir ABD eyaletinden bir avukat seçebilir ve onunla çalışabilirsiniz. Örneğin, NPZ Hukuk Grubu ABD’nin birkaç eyaletinde ve yurtdışında bürolara sahip olmakla birlikte,  iletişim çağının sınırsız teknolojik imkanlarından yararlanarak dünyanın her yerindeki  müşterilerine mükemmel hukuki hizmet sunabilmektedir. Bu nedenledir ki, ofislerimize gelme imkanı olan birçok müşterimiz dahi online iletişimi ofiste fiziki görüşmeye tercih etmektedir.

İkinci olarak, her türlü davayı üstlenen büyük bir hukuk firması seçmek yerine, özellikle göçmenlik hukuku alanına odaklanan bir göçmenlik avukatı veya firması seçmek sizin yararınızadır. Göçmenlik hukuku, ekonominin durumu, Wall Street’teki algılar, STEM işçilerine duyulan ihtiyaca göre sürekli değişkenlik gösteren gibi bir alandır. Dolayısıyla, göç ve vatandaşlık hukuku alanı değişmeye devam ettikçe, hukuk firmaları da üstlendikleri göçmenlik hukuku uygulamalarında uzmanlaşmaya devam etmek zorundadırlar. 

Örneğin, bazı göçmenlik hukuk büroları faaliyetlerini aile temelli göçmenlik hukuku alanında yoğunlaştırmışlardır. Bunlardan bazıları muafiyetler ve kabul edilmezliğe ilişkin geçici/şartlı muafiyetler alanında da iş yapmaktadır. Diğer bazıları ise faaliyetlerini ticari göçmenlik hukuku alanında yoğunlaştırmışlardır. Bu son grup, işverenlere ve onların insan kaynakları departmanlarına yardımcı olmaya odaklanmıştır. Bunlar H-1B, L-1, O-1, P-3 vizeleri gibi geçici nitelikteki göçmen olmayan transferlere yardımcı olmaya çalışmaktadır. Bu firmalar ayrıca, Ulusal Yarar Muafiyeti (NIW), Üstün Araştırmacı, Çok Uluslu Yönetici veya A Çizelgesinde Hemşireler, Grup I sınıflandırması gibi ön onaylı yeşil kart sınıflandırmalarını veya PERM Çalışma Sertifikasyon sürecini kull