GİTMEDEN ÖNCE ÖĞRENİN

Bu mevsim mutlu olma mevsimi fakat aynı zamanda uluslararası seyahatlerin de trajik sonuçlarla karşılaşacağı bir mevsim. Bu tatil süresince bir çok yabancı uyruklu insan Birlesik Devletler dışında seyahate çıkacak. Tatil Aralik sonunda başlayıp Ocak ortasina kadar surucek. Tabiki bazıları Gümrük ve Sınır Koruma ile vakit geçirmek zorunda kalıcak. Diğerleri için ise kendi ülkelerinde Birleşik Devletler Konsolosluk ofisini ziyaret etmeleri gerekicek.

NPZ Hukuk grubu olarak şimdiye kadar uluslararası seyahatler ve vize araştırması yapan insanlara yardımcı olmak için Youtube sayfamıza bir çok video koyduk. Bu videoları seyahat etmeyi düşünen herkes için tavsiye ediyoruz. Eğer bu videolar için vaktiniz yoksa bizim size Birleşik Devletlere seyahalerde ve dönüşlerde sorun yaşamamanız için söyleyeceğimiz bir kaç küçük ipuçları var.

İlk ve en önemlisi, herkes seyahat etmek için yeterli şeylere sahip değil. Birleşik Devletler ve Kanada göçmenlik ve seyahat politikalarını değiştirirken çok da fazla ön bilgi vermiyorlar. NPZ Law grubu olarak biz Birleşik Devletlere gelmeden önce yetkili bir göçmenlik uzmanından sizin durumunuzu kontrol etmesini tavsiye ediyoruz. Çünkü sizin durumunuzla internette okuduğunuz herhangi bir insanın durumu aynı olmayabilir. Her bir durum kendi içerisinde özel şart ve koşullar içerebilir.

Birleşik Devletlere seyahat ederken veya tekrardan ülkeye giriş yapmak için bir kaç belgeye ihtiyaç var. En önemlisi bu belgelerden sizinle seyahat edicek insanlarında sahip olması gerektiğini unutmayın. Gerekli olan belgeler şu şekilde:

• Geçerli pasaport ( Birleşik Devletlerden ayrılma tarihinden sonra en az 6 ay süreli)
• Geçerli vize (gerekli durumlarda)
• Original I-797 formu, onay formu (geçici olarak Birleşik Devletlerde bulunan insanlar için geçerlidir. Bazı durumlarda kopyası kabul edilebilir).
• Geçerli şartlı tahliye belgesi ( statüleri askıda olan insanlar için ) ya da geçerli ( H-1B/H-4 or L-1/L-2 visa) ( bu belgenin ülkeye girişinizden önce yanınızda olduğundan emin olun )
• Geçerli daimi ikame kartı (Green Card) ( bu belgenin ülkeye girişinizden önce yanınızda olduğundan emin olun )

Daha önce Youtube videolarında söylediğimiz gibi Gümrük ve Sınır Güvenliği yeni I-94 Formu yayınladı. Kağıt olarak kullanılan I-94 artık kullanılır değil. Bunun yerine Gümrük ve Sınır Güvenliği pasaportlar için bir damga kullanıyor. Her yolcu bu I-94 formunu print etmeli (geliş/gidiş tarihleri). Bunu gerçekleştirmek için Gümrük ve Sınır Güvenliği sitesine girip kayıt olmanız gerekmekte. https://www.cbp.gov/I94.

I-94 formunu her seyahatinizden önce print etmenizi tavsiye ediyoruz. Ülkeden ayrılmadan önceki girişiniz en son aktif olan I-94 formunuz olucaktır. Bu nedenle, eğer ayrılmadan önce print etmediyseniz, I-94 elde etmenizin tek yolu elektronik yoldan olucaktır. Elektronik yoldan başvurunun en büyük problemi işlemlerin çok uzun sürmesi.

Eğer göçmenlik avukatınızla iletişim halindeyseniz ve ülkenizde veya herhangi bir ülkede bir vizeye başvurmanız gerektiğinin farkındaysanız aşağıdaki bilgiler işinize yarayabilir.

• Göçmen olmayan randevularında tatil sürelerinde gecikmeler yaşanabiliyor. https://travel.state.gov sitesini kontrol edebilirsiniz.
• 14-79 yaşları arasında başvuran kişiler bire bir mülakata girmeleri gerekmekte.
(muaf tutulanlarla ilgili özel kurallara internetten ulaşabilirsiniz)
• İsteğe bağlı olduğu zamanlarda, seyahat eden kişiler üçüncü ülke prABD, Kanada ya da Meksika ya da ziyaret edilebilir diğer ülkelerde konsolosluk mesajları Üçüncü Ülke İşlemlerine bakmak isteyebilir. Bu işleme bakmak için Kanada ya da Meksika veya farklı ülkelerdeki Birleşik Devletler Konsolosluğundaki bildirilere bakabilirler.
• Konsolosluk mülakatlarıyla alakalı tarih ve saat hakkında bilgi almak için https://travel.state.gov/content/visas/en/general/wait-times.html/#sthash.lcaXI9Oz.MeJ0iFbd.dpuf sitesini kontrol edebilirsiniz.
• Dünya genelinde