Eş ve Evlilik vizeleri

 

Eğer ABD vatandaşı iseniz ve yabancı eşinizi ABD’ye kalıcı olarak getirmek istiyorsanız, seçenekleriniz olduğunu unutmayın. Her seçeneğin yerine getirilmesi gereken belirli şartlarının yanı sıra uyulması gereken belirli bir süreci vardır. NPZ Hukuk Grubundaki göçmenlik avukatları, sizin için en uygun seçeneğin belirlenmesi ve eşinizin en kısa sürede ABD’de size katılabilmesi için bu süreçte size yardımcı olabilir. 

ABD Vatandaşıyım. Yabancı eşimi ABD’de yaşamak için nasıl getirebiilirim. 

Bunun için iki seçeneğiniz vardır: 

  • IR1 veya CR1 Vizesi: Eşinizin bir IR1 veya CR1 vizesi alması ve eşinizin ülkeye göçmen vizesi ile girebilmesi için eşinize etkin bir şekilde ‘sponsor’ olmalısınız. Bunun için Yabancı Akraba Göçmen Dilekçesi doldurmanız gerekecektir (Form I-130). USCIS dilekçenizi işleme koyduktan sonra, Ulusal Vize Merkezi ve ABD Büyükelçiliği gerekli idari işlemlerin geri kalanını halledecek, böylece eşinize vize verilebilecektir. Eşiniz vize işleminin kendi tarafının tamamını ABD dışında iken tamamlayacaktır. ABD’ye ulaştığında, kendisine kalıcı ikamet statüsü derhal verilecektir.
  • K-3 vizesi: K-3 vizesi, ABD için bir göçmen olmayan vize tipidir. Evlilik ABD dışında gerçekleşmişse, K–3 başvuru dilekçesi ilgili ülkedeki ABD Büyükelçiliğine verilmelidir. Bunun anlamı vize sürecinin çok defa ABD dışında tamamlanacağıdır. Evlilik ABD içerisinde gerçekleşmişse eşiniz başvuruyu ikametgahının bulunduğu ülkedeki ABD elçiliğine yapmalıdır. İki form doldurulmalıdır: Yabancı Akraba Göçmen Dilekçesi (Form I-130) ve Yabancı Nişanlı Dilekçesi (Form I-129F). I-129F Formunun hala Yabancı Nişanlı Dilekçesi olarak adlandırılması kafa karıştırıcıdır. K-3 biraz yeni bir vize kategorisidir ve ismi henüz değiştirilmemiştir. K-3 vizesinin verilmesi sadece birkaç ay sürer. Eşiniz vize verildikten sonra ABD’ye seyahat edebilir.

Her iki vize de sizin ve eşinizin yasal olarak evli olmasını gerektirir. Basitçe birlikte yaşamak, uzun süre boyunca olsa bile yetmeyecektir. Evlenmemiş yaşam ortakları ABD’ye vize alamazlar. Buna ek olarak, çoğu durumda, başvuruda bulunmak için bir ABD ikametgahınızın olması gerekir. Son olarak, bu süreçte gerekli bir form olan Destek Beyanını imzalamak için en az 18 yaşında olmanız gerekmektedir.