Make a Payment 
<a href="https://secure.blueoctane.net/forms/E8TLX753GRBB">Click Here To Load This Formexperts.com Form</a>

NPZ Immigration Law Blog

Thursday, December 27, 2018

GOCMENLİK HUKUKU AVUKATI SECİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

 

Göçmenlik hukuku ile ilgili bir hukuk davanız olduğunda tutacağınız avukatı seçerken hangi hususlara dikkat etmelisiniz?

Piyasada göç vizesi, çalışma izinleri ve vize başvuruları hazırlayan çok fazla göçmenlik avukatı var gibi görünüyor ama onların hangilerinin iyi olduğunu nasıl bilebilirsiniz?

Bu çok önemli ve hassas süreçte en iyi avukatı tutmayı ve muhtemel para, zaman ve fırsat kaybını önlemeyi istemez misiniz? 

Size, ailenize veya işvereninize bu kadar önemli bir süreçte yardımcı olacak en iyi göçmenlik avukatını seçtiğinizi nasıl bileceksiniz? 

Birçok insan göçmenlik işlemlerini internetten çok ucuza yaptığını iddia ediyor ancak sadece fiyatlara bakarak karar vermek doğru mu? Aslında sonuç ve başarı odaklı bakılması gerekmiyor mu? Örneğin, özel bir rahatsızlığınız olduğunda, bulabileceğiniz en ucuz doktoru mu; yoksa size en iyi bilgileri, en iyi hizmeti ve sağlığınızla ilgili endişelerinize en iyi cevap veren doktoru mu tercih edersiniz?

Dünyanın dört bir yanındaki insanlar, kişisel ve ticari nedenlerden ötürü Amerika Birleşik Devletleri'nde yasal bir statü elde etmek için çabalıyor. Ancak, sınırlı sayıda insan bu hedefe ulaşabiliyor. Zira, bu hedefe ulaşmak için öncelikle iyi bir göçmenlik avukatı bulmanız gerekiyor. Kanaatimizce, bu hususta dikkat edilmesi gereken hususlar öncelikle şunlardır:

İlk olarak, seçmiş olduğunuz avukat göçmenlik ve vatandaşlık hukukunda uzman olmalıdır. ABD’deki göçmenlik ve vatandaşlık kanunları veya uygulamaları federal niteliktedir.  Dolayısıyla, menşe ülkenizden, Dünyada veya ABD’de yaşadığınız yerden bağımsız olarak herhangi bir ABD eyaletinden bir avukat seçebilir ve onunla çalışabilirsiniz. Örneğin, NPZ Hukuk Grubu ABD’nin birkaç eyaletinde ve yurtdışında bürolara sahip olmakla birlikte,  iletişim çağının sınırsız teknolojik imkanlarından yararlanarak dünyanın her yerindeki  müşterilerine mükemmel hukuki hizmet sunabilmektedir. Bu nedenledir ki, ofislerimize gelme imkanı olan birçok müşterimiz dahi online iletişimi ofiste fiziki görüşmeye tercih etmektedir.

İkinci olarak, her türlü davayı üstlenen büyük bir hukuk firması seçmek yerine, özellikle göçmenlik hukuku alanına odaklanan bir göçmenlik avukatı veya firması seçmek sizin yararınızadır. Göçmenlik hukuku, ekonominin durumu, Wall Street'teki algılar, STEM işçilerine duyulan ihtiyaca göre sürekli değişkenlik gösteren gibi bir alandır. Dolayısıyla, göç ve vatandaşlık hukuku alanı değişmeye devam ettikçe, hukuk firmaları da üstlendikleri göçmenlik hukuku uygulamalarında uzmanlaşmaya devam etmek zorundadırlar. 

Örneğin, bazı göçmenlik hukuk büroları faaliyetlerini aile temelli göçmenlik hukuku alanında yoğunlaştırmışlardır. Bunlardan bazıları muafiyetler ve kabul edilmezliğe ilişkin geçici/şartlı muafiyetler alanında da iş yapmaktadır. Diğer bazıları ise faaliyetlerini ticari göçmenlik hukuku alanında yoğunlaştırmışlardır. Bu son grup, işverenlere ve onların insan kaynakları departmanlarına yardımcı olmaya odaklanmıştır. Bunlar H-1B, L-1, O-1, P-3 vizeleri gibi geçici nitelikteki göçmen olmayan transferlere yardımcı olmaya çalışmaktadır. Bu firmalar ayrıca, Ulusal Yarar Muafiyeti (NIW), Üstün Araştırmacı, Çok Uluslu Yönetici veya A Çizelgesinde Hemşireler, Grup I sınıflandırması gibi ön onaylı yeşil kart sınıflandırmalarını veya PERM Çalışma Sertifikasyon sürecini kullanarak yabancı uyruklu kişilerin ABD'ye daimi transferlerine de yardımcı olmaktadır.

Üçüncü olarak, seçtiğiniz şirketteki avukat ve hukukçu sayısını, seçtiğiniz göçmenlik avukatının diğer avukatlardan ya da profesyonel personelden yeterli şekilde destek alıp almadığını bilmeniz sizin için önemlidir. Zira, ticari göçmenlik hukuku alanının  daha kompleks hale gelmesi nedeniyle, bazı göçmenlik hukuk büro ve avukatları, hizmet alanlarını genişleterek, H-1B Site Ziyaretleri, ABD Çalışma Bakanlığı (DOL) Çalışma Koşulları Başvurusu (LCA), işverenlere yardımcı olabilecek soruşturmalar ve I-9 Form İstihdam Uygunluk Doğrulama Denetim soruşturmaları hizmetlerini de sunmaya başlamışlardır. Elbette, müşterilere bu tür zorlu projelerde yardımcı olmak büyük bir insan kaynağı gerektirmektedir.

Dördüncü olarak, durumunuzun uzman bir göçmenlik avukatı tarafından bizzat ele alındığından emin olmalısınız. Zira, göçmenlik avukatları çoğunlukla belgeleri hazırlamak için onlarla yakın çalışan destek personeline sahiptir. Bu elemanlar genellikle göçmenlik uzmanları veya göçmenlik stajyerleri olarak adlandırılmaktadır. Büyük göçmenlik hukuk büroları, dosyalarının çoğunu göçmenlik stajyerlerine devretme eğilimindedir. Bu nedenle, sorularınız olduğunda doğrudan bir avukattan cevap alacağınızdan veya size stajyer tarafından iletilen bilginin sizin dosyanızdan kişisel olarak sorumlu olan bir göçmenlik avukatı tarafından kontrol edildiğinden emin olmalısınız. Daha önce de belirtildiği üzere, karmaşık olan göçmenlik hukuku uygulamalarındaki uzmanlığı için bir avukatın ödeme yapıyorsanız, o avukatın uzmanlığından faydalanmanız gerekir.

Beşinci olarak, dosyanızın seçtiğiniz hukuk bürosu tarafından bizzat ele alındığından emin olmalısınız. Zira, bazı hukuk büroları göçmenlik işlerini, eleman çalıştırarak halletmek yerine başka dış kuruluşlardan hizmet alarak yürütmeye çalışmaktadır. Bu durum, göçmenlik dosyanızın, başka bir kuruluş için çalışan birileri (ABD içinde veya dışında) tarafından ele alındığı anlamına gelmektedir. Oysa, müvekkil olarak, dosyanızın anlaşmalı hukuk büronuz tarafından ele alınması veya çalışmanızın USCIS’a bu hukuk bürosundan gönderilmesi önemlidir. Zira dış kaynak kullanımı; (1) Hizmetlerin maliyetini etkiler ve müşterinin göçmenlik hukuk hizmetleri için adil bir ücret ödemesini engeller. (2) Göçmenlik avukatının  müvekkilin sorularına acil olarak yanıt verme yeteneğini etkileyebilir. (3) Dış kuruluşa aktarılacak bilgiler, müşteri sırlarının korunması hususunda önemli bir sorun teşkil edebilir.

Altıncı olarak, seçeceğiniz göçmenlik avukatı, ofisinde uyguladığı göçmenlik ve vatandaşlık protokollerini açıklayabilmeli, ilgili avukatın yanı sıra yardımcı personele erişebilmenize imkan sağlamalıdır. Örneğin, NPZ'de (VISASERVE), "üç nokta temas kuralı" (TM) vardır. Bu kural, firmamızın herhangi bir müşterisinin, kendisine tahsis edilmiş göçmenlik ve vatandaşlık hukuku alanında çalışan en az üç (3) kişiye erişimi olduğunu göstermektedir. Bu, sorunların giderek karmaşık hale geldiği ve avukata ulaşmanın zorlaştığı dünyamızda, bir müşterinin dosyası hakkında bilgi alabileceği birden fazla kişiyle iletişim kurabilmesini  sağlayan “en iyi uygulama” dır. Ayrıca, göçmenlik ve vatandaşlık hukukunun hassas kişisel özelliği nedeniyle, ilgili avukatlara 7/24 erişim hakkı tanınması da büyük önem arzetmektedir.

 

Yedinci olarak, seçeceğiniz avukatlık bürosunun göçmenlik ve vatandaşlık hukuku alanı içerisinde hangi işlerde yoğunlaşmış  olduğunu öğrenmelisiniz. Göçmenlik ve vatandaşlık hukuku büroları ve avukatları da kendi içlerinde birbirinden farklı alanlarda yoğunlaşmış ve uzmanlaşmıştır. Bu alanlar, akademik ve iş amaçlı çalışma vizeleri, şirket içi devirler, göçmenlik meseleleri, NAFTA çalışma vizeleri, aile dilekçeleri, yeşil kartlar, vatandaşlık başvuruları (vatandaşlık meseleleri), savunma değişikliği, iltica, sığınma ve aile tabanlı vizeler gibi işler olabilmektedir.  Dolayasıyla, seçeceğiniz hukuk bürosunun, dosyanız konusu alan üzerinde gerekli tecrübeye sahip olduğundan emin olmalısınız. Bu size zaman, masraf ve fırsat açısından önemli kazarçlar sağlayacaktır. Örneğin, NPZ Hukuk Grubu avukatları; E vizeleri ile H-1, L-1, O-1, P-1 vizeleri ve green card başvuruları konusunda uzun yılların tecrübe birikimiyle uzmanlaşmıştır. Bu alanlarda bir dosya hazırlarken artık çok zaman harcamaları gerekmemekte ve mükemmel sonuç alacak şekilde kısa sürede ve gereksiz masraf yapmadan hazırlıklarını tamamlayabilmektedir.

Sekizinci olarak, her çeşit göç sorunu, sayısız farklı sorun ve/veya sorunlara yol açmaktadır. Bu nedenle, bundan etkilenebilecek her birey veya organizasyon, uzmanlaşma ve deneyimleme konusunda deneyimli bir göçmenlik ve vatandaşlık avukatı seçmeli ve çalışmalıdır. Bu kavram, “yeterlilik düzeyi” olarak adlandırılan göçmenlik ve vatandaşlık avukatının etik yükümlülükleri ile yakından uyum göstermektedir. Çoğu zaman, bu inceleme, meslekten olmayan kişinin sorusuna verilen yanıtta kendini gösterir.

 

Dokuzuncu olarak, seçeceğiniz göçmenlik ve vatandaşlık hukuku avukatı veya bürosu müşterileri arasında iyi bir üne sahip olmalıdır. Bu alanda, bazı araştırmalar yapmak her zaman iyi bir fikirdir! Başvurunuz için daha önce göçmenlik ve vatandaşlık avukatı kullanan aile üyeleriniz veya toplumunuzdaki diğer kişilerin deneyimlerinden yararlanabilirsiniz. Bununla birlikte, arkadaşınızın veya aile üyenizin avukatının sizin için de aynı hizmeti sunacağından emin olmalısınız.

 

Onuncu olarak, uygun avukatı aramak için İnternette online araştırma yapmak daima harika bir fikirdir. İnternete girmek ve yorumları okumak suretiyle daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. İnternet ortamında bilgi kirliliği olduğunu da dikkate alarak araştırmalı ve okuduğunuz yorumların sizin sorularınıza cevap teşkil edecek nitelikte olmasına dikkat etmelisiniz. Örneğin, bu avukat sizinkine benzer davaları ele almış mı? Almışsa nasıl ela almış, hangi sürede ve ne şekilde sonuçlandırmış?  gibi sorularınızın cevaplarını bulabilmelisiniz. Bu bağlamda, seçeceğiniz hukuk firmasının olumlu geri bildirimlerine bakabilirsiniz. SUPERLAWYERS, AVVO, LAWYERS.COM ve diğer yasal hizmet derecelendirme sitelerinde göçmenlik ve vatandaşlık avukatlarını arayabilirsiniz. Bu sitelerden bazıları göçmenlik uygulayıcılarının listesini vermektedir. Buna ek olarak, birçok göçmenlik ve vatandaşlık avukatı (NPZ Hukuk Grubu gibi) web sitelerinde müşteriler tarafından yorumlar gerçek zamanlı şekilde yer almaya devam etmektedir.

Onbirinci olarak, seçeceğiniz hukuk bürosunun sizin anladığınız dili konuşup konuşmadığını öğrenmek her zaman iyi bir fikirdir. “Yetkili” bir göçmenlik avukatının müvekkilleriyle etkin bir şekilde “iletişim” halinde olması gerekmektedir. Zira daha önce belirtildiği üzere göçmenlik avukatı size çok fazla alternatif sunabilecek durumdadır. Bunların müvekkil tarafından anlaşılması ve karara bağlanması iletişim kanallarının doğru çalışmasına bağlıdır. Dosyayı ele alacak avukatla iletişiminizdeki kolaylık sizi rahatlatacak ve kendinizi özel hissettirecektir. Genel olarak, çok fazla kanuni metinlere bağlı kalan ve karmaşık bir şekilde konuşan avukatlar, muhtemelen sorununuzu anlamamışlardır. En iyi göçmenlik avukatları, hukuki sorunları ve çözüm yollarını yavaş, dikkatli ve etkili bir şekilde açıklayabilen avukatlardır.

Onikinci olarak, avukat-müvekkil iletişiminin, tercüman kullanarak müşterinin ana dilinde yapıldığı durumlarda, personelin “avukat-müvekkil iletişimi” nin “gizli” niteliği konusunda bilgi sahibi olduğundan ve konuyu aynı özenle ele aldığından emin olunmalıdır. Örneğin,  ABD'de vatandaşlığa kabul edilmek isteyen engelliler bulunmaktadır. Bu kişiler, N-648 Formunu kullanarak vatandaşlığa geçiş başvurusunda sakatlık feragatı belgesi göndererek vatandaşlığa kabul görüşmesinden feragat edebilirler. Bu süreç, avukatın, müvekkili, müvekkilin aile üyeleri ve N-648'in hazırlanmasından sorumlu tıp uzmanıyla çok iyi iletişim kurmasını gerektirmektedir.

Onüçüncü olarak, göçmenlik ve vatandaşlık hukuku, hem meslekten olmayanlara hem de göçmenlik hukukçularına birçok alternatifler sunmaktadır. Bu alan, birçok katman, detay ve karmaşıklık içermektedir. Göçmenlik ve vatandaşlık hukuku bürosu veya avukatının bu alanda çözüm üretebilmesi için, sadece ilgili alanın uzmanı olması yetmemekte ve genellikle uluslararası vergilendirme, yabancı uyruklular için mülk planlaması, istihdam ve iş hukuku, ceza hukuku, ticaret hukuku, şirketler hukuku, fikri mülkiyet hukuku gibi alanlarda da asgari nitelikte bilgi sahibi olması gerekmektedir.

 

Sonuç olarak, ABD’de yasal statü elde etmedeki başarınız, karmaşık ve uzun soluklu yolculuğunuzun başlangıcında seçtiğiniz göçmenlik ve vatandaşlık hukuku avukatına bağlıdır. Hedeflerinize ulaşmak için, uzman, planlı, üretken, kararlı ve çalışkan bir göçmenlik ve vatandaşlık  avukatı veya bürosu seçmek ve çalışmak sizin kesinlikle yararınıza olacaktır.

En iyi şekilde göçmenlik ve vatandaşlık hukuku hizmetleri almak için,  bizimle Nachman-Phulwani-Zimovcak (NPZ) Hukuk Bürosuyla  (ayrıca VISASERVE olarak da bilinir) info@visaserve.com adresinden e-posta ile veya 201-670-0006 (x107) veya (x104) numaralı telefonlardan iletişime geçmekten çekinmeyin. Ofislerimiz New York , New Jersey ve Indiana da olup, Hindistan ve Kanada da bağlı ofislerimiz bulunmaktadır.


Blog Categories

221 (g) Administrative Processing

Adjustment of Status

ADMINISTRATIVE APPEALS OFFICE (AAO)

Affiliated New Delhi Office

Asylum

Avoid Scams

B-1 / B-2 visas (Visitor Visa)

Canada Immigration Blog

CHANGE Act

Child Status Protection Act (CSPA)

Consular Processing / DOS

Consulate Processing

Coronavirus News

Defense of Marriage Act (DOMA)

Deportation / Removal Cases

Deportation/Removal Proceedings

Diversity Visa Lottery (DV-Lottery)

DREAMers

E VISA

E-1 Visa

E-2 Visa

EB-3 Visa

EB-5 visa

Entrepreneur Parole

F-1 Visa

Family Immigration

FOIA

Foreign Adoption

FORM I-864

Green Card

Gujarati Updates

H-1B Visa

H-2A Visa Program

H-4 EAD

Hindi Update

Humanitarian Reinstatement

I VISA: Foreign Media Representatives

I-131

I-140

I-751 Waiver

I-765

I-9 / E-Verify

IMAGE Program

Immigration

Immigration Reform / DACA / DAPA

Immigration Scam Calls

International Adoptions

International Entrepreneur

J-1 Visa

Japanese Updates

K-1 Visa

L-1 Visas

Merit-Based Immigration

NATIONAL INTEREST WAIVER (NIW)

Nonimmigrant Visas

Notice to Appear (NTA)

O-1 Visas

O-1B Visa

OCI Cardholder

Optional Practical Training (OPT) / STEM

P Visas

P-1A visa

P-3 Visa

PERM (Labor Certification)

Portuguese Updates

President Trump's Immigration Law

Press Release / News / Updates

Provisional Waivers / I-601 Waiver

REAL ID

Religious Visas

SEVP / SEVIS

social media

Social security

Spanish updates

Student Visas (F, M, J)

TEMPORARY PROTECTED STATUS (TPS)

TN Visas / NAFTA

Travel and Border Crossing News: I-94 Form / CBP

Turkish Updates

U Visa / Victims of Criminal Activity

U.S. Citizen / Naturalization

VAWA Act

Visa Bulletin

Visa Overstays

Waiver

Archived Posts

2020
March
COVID-19 Staffing Crisis at Hospitals – H-1B Cap Exempt Visas can help!
2021年度 H-1Bビザの電子登録が終了
ANUNCION Formulario I-9 verificación de elegibilidad de empleo
H-1B Initial Electronic Registration Selection Process Completed
フォームI-9の雇用適正確認
USCIS Announces Flexibility for Requests for Evidence, Notices of Intent to Deny
Will the coronavirus change the reporting of the H-1B lottery results before March 31st?
EXPRESS ENTRY DRAW TO APPLY FOR PERMANENT RESIDENCE - #140
MANDATORY QUARANTINE WHEN ENTERING CANADA
US Immigration Law Update
What Is the PERM Labor Certification Process?
COVID-19 का महत्त्व: जो अपनी इच्छाएँ बताती हैं, भारत की अंतर्राष्ट्रीय संस्थाएँ, अंतर्राष्ट्रीय छात्रों को स्टट पुट के लिए आमंत्रित करती हैं।
કોવિડ -19 નો પ્રભાવ: જ્યારે યુનિવર્સિટીઓએ તેમના દરવાજા બંધ કર્યા, ભારતીય સભ્ય આંતરરાષ્ટ્રીય વિદ્યાર્થીઓને પુટ મુકવા માટે પૂછે છે.
THE IMPACT OF COVID-19: WHILE UNIVERSITIES SHUT THEIR DOORS, INDIAN EMBASSY ASKS INTERNATIONAL STUDENTS TO STAY PUT
CANADIANS CROSSING BORDER WITH THE U.S. PLATED VEHICLE
Frequently Asked Questions for SEVP Stakeholders about COVID-19
FAQS ON IRCC AND TRAVEL RESTRICTIONS ON IMMIGRATION DURING COVID-19
EXPRESS ENTRY DRAW TO APPLY FOR PERMANENT RESIDENCE - #139
U.S.-Canada joint initiative: Temporary restriction of travelers crossing the U.S.-Canada border for non-essential purposes
CROSS BORDER TRAVEL – CANADA AND U.S.
BORDER TIPS FOR RETURNING TO CANADA
PRINCETON TV ANNOUNCES
WHAT IF MY CASE DID NOT GET CHOSEN IN THE H-1B LOTTERY: EXPLORING WORK VISA OPTIONS BEYOND THE H-1B CAP (PART VII of an VIII Part Series)
CANADA INTRODUCES NEW IMMIGRATION PLANS TO WELCOME PERMANENT RESIDENTS
RELIGIOUS WORKERS – INTERNATIONAL MOBILITY PROGRAM
USCIS Announces Temporary Suspension of Premium Processing for All I-129 and I-140 Petitions Due to the Coronavirus Pandemic
Form I-9 Employment Eligibility Verification ANNOUNCEMENT
USCIS Announces Temporary Suspension of Premium Processing for All I-129 and I-140 Petitions Due to the Coronavirus Pandemic
USCIS: Initial H-1B Electronic Registration Period Closes March 20
Trump considers increasing visas for foreign investors
ABCs OF H-1Bs (THIS IS PART VI OF AN VIII PART SERIES): THE H-1B CAP WAS REACHED; DO I STILL HAVE A CHANCE OF GETTING AN H-1B VISA?
USCIS Closing Offices to the Public - March 18 Until at Least April 1
Immigration Updates as a Result of COVID-19
USCIS Temporary Office Closure
USCIS Response to the Coronavirus Disease 2019 (COVID-19)
Para proteger a nuestra fuerza laboral y ayudar a mitigar la propagación de la enfermedad de coronavirus (COVID-19)
What Income Can Be Included in an Affidavit of Support?
Message from eth U.S. Citizenship and Immigration Services
Our phones are ringing off the hook about the Coronavirus pandemic issue...
कैनाडा ने बॉर्डर्स को बंद कर दिया है
CANADA CLOSES IT’S BORDERS
Reflexões Sobre a Regra de Carga Pública
The Extended Travel Ban: What It Means for Air Travelers
How the Coronavirus Is Impacting Immigration
Public Charge and Coronavirus
NPZ Law Group, P.C. continues to closely monitor the coronavirus news and we are taking the necessary precautions to protect our staff and our clients.
NACHMAN PHULWANI ZIMOVCAK (NPZ) LAW GROUP PROVIDES ISO/DSO/RO WITH SEVP UPDATES: CORONAVIRUS DISEASE 2019 (COVID-19) AND POTENTIAL PROCEDURAL ADAPTATIONS FOR F AND M NONIMMIGRANT STUDENTS.
POLITICO: Trump announces 30-day ban on travel from most of Europe
トランプは、ヨーロッパほぼ全土からの旅行を30日間禁止を発表しました。
Judge Slaps Down USCIS In Significant H-1B Visa Court Case
What Are the Differences Between an EB-2 and EB-3 Visa?
ABCs OF H-1Bs (THIS IS PART V OF AN VIII PART SERIES): DOES MY MASTER’S DEGREE QUALIFY FOR THE H-1B MASTER’S CAP?
コロナウイルスの拡散中、移民政策に心配の声
Presentation at Princeton University
Trump to weigh Dreamers' fate as part of broader immigration deal during election
Administrative Processing Update
Critics Charge Slow Immigration Processing Nets USCIS Billions In Fees
Amid coronavirus spread, health advocates worry Trump's immigration policies put public at risk
Nova forma de Registro do visto H-1B
Como Me Preparo Para a minha Entrevista Do Green Card?
EXPRESS ENTRY DRAW TO APPLY FOR PERMANENT RESIDENCE - #138
グリーンカードの申請中にアメリカから離れても大丈夫なのか?
ビザ申請中に起きやすいミスは何か
グリーンカードを申請する資格があるか?
Posso deixar os EUA enquanto espero pelo Green Card?
What Is the Prevailing Wage Determination?
ગ્રીનકાર્ડની પ્રતીક્ષા કરતી વખતે શું હું યુએસ છોડી શકું ?
मैं अमेरिका छोड़ सकते है जबकि एक ग्रीन कार्ड के लिए इंतज़ार कर रहे?
February
グリーンカードの面接に向けてどう準備をする?
THE H-1B LOTTERY ... IF YOU ARE NOT IN IT YOU CANNOT WIN IT! Initial H-1B Registration Period Opens at Noon Eastern on March 1st.
Como Me Preparo Para a minha Entrevista Do Green Card?
Listed Best Immigration Lawyers in Indianapolis
Overview of STEM OPT Employer Site Visits
मैं अपने ग्रीन कार्ड साक्षात्कार की तैयारी कैसे करूं ?
હું મારા ગ્રીન કાર્ડ ઇન્ટરવ્યુ માટે કેવી રીતે તૈયારી કરી શકું ?
How Do I Prepare for My Green Card Interview?
EXPRESS ENTRY DRAW TO APPLY FOR PERMANENT RESIDENCE - #137
Special Measures to Help Temporary and Permanent Residents and Applicants Affected by Novel Coronavirus
Can I Leave the U.S. While Waiting for a Green Card?
स्थायी परिणाम स्थिति निर्धारण - अद्यतन किए गए निर्देश और मार्गदर्शन
लोकप्रिय काम करने वालों के लिए खुले काम
PERMANENT RESIDENT STATUS DETERMINATION – UPDATED INSTRUCTIONS AND GUIDANCE
OPEN WORK PERMIT FOR VULNERABLE WORKERS
REFLEXION SOBRE LA NUEVA REGLA DE CARGA PÚBLICA
MUSINGS ABOUT THE NEW PUBLIC CHARGE RULE
The Most Common Visa Application Errors
What Americans Think About US Immigration Law Policy
न्यू एच 1 बी (H-1B) प्रोग्राम और कैप गैप।
THE CHANGING FACE OF IMMIGRATION SUPPORT RULES: PUBLIC CHARGE INADMISSIBILITY FINAL RULE - REVISED FORMS AND UPDATED POLICY MANUAL GUIDANCE.
How Do You Qualify for a Green Card?
January
2019
December
2020年度H-1Bビザの申請方法が変わります
Amerika Dışına Seyahate Çıkmadan Önce Bilmeniz Gereken Şeyler
A NOVA FACE DO PROCESSO PARA O VISTO H-1B – A TEMPORADA PARA SOLICITAR ESSE VISTO DE TRABALHO ESTÁ LOGO AÍ
2020年度H-1Bビザの申請方法が変わります
What Is the Difference Between a Single and a Multiple Entry Canadian Visa?
USCIS Expands Guidance About What Constitutes Good Moral Character for Naturalization For The USCIS Policy Manual
ABC’s OF H-1Bs (THIS IS PART 2 OF AN 8 PART SERIES). HOW MUCH DO PROSPECTIVE H-1B EMPLOYERS NEED TO PAY TO H-1B EMPLOYEES AND WHY THE FEDERALLY MANDATED PREVAILING WAGE IS SO IMPORTANT.
ABC’s OF H-1Bs (THIS IS PART 1 OF AN 8 PART SERIES) H-1B FILING SEASON (FOR THE 2020 DEADLINE ON APRIL 1st) GETS INTO FULL-SWING FOR H-1B EMPLOYERS AND PROSPECTIVE H-1B EMPLOYEES.
LA NUEVA CARA DEL PROCESO DE PETICION H-1B - LA TEMPORADA H-1B ES SOBRE NOSOTROS
What Are the Most Common Reasons Why Visas Are Declined?
Regra de Carga Pública — Por Ora, Suspensa
E-registration kicks in for H-1B visa applications
Leia Antes de Viajar: NPZ Law Group Ajuda a Aliviar o Stress das Viagens de Fim de Ano para Cidadãos de Alguns Países
USCIS Announces Implementation of Electronic H-1B Registration Process
What Are the Available Types of Family-Based Immigrant Visas?
Language Score Requirements for Immigration to Canada
アメリカ国外を旅行する前に知っておくこと!旅行に伴うストレスを緩和します。
ARE YOU SEEKING TO HIRE THE BEST IMMIGRATION LAWYERS? HERE ARE A FEW GUIDELINES TO HELP YOUR SEARCH.
November
October
September
August
July
June
May
April
FOR IMMEDIATE RELEASE: NPZ Immigration Lawyers Learned Great Information from the CBP Officers at Liberty Newark International Airport Yesterday
USCIS and CBP Extend Form I-129 Pilot Program for Canadian L-1 Nonimmigrants
Temporary Resident Permit in Canada
Summer 2018 USCIS Policy Changes
French Speaking Skilled Assessment
USCIS is Ending Forms Request Line
Israeli Nationals Eligible for Treaty Investor Visas
永住権(グリーンカード)喪失を防ぐ ~永住権の放棄を回避するためのヒントを教えます~ Snehal Batra弁護士
अमेरिकी में ग्रीन कार्ड प्राप्त करना एक लंबी और जटिल प्रक्रिया है, और अक्सर कई विदेशी नागरिकों के लिए
Kanada’ya Hızlı Giriş
Preventing Loss of Permanent Residence: Tips on how to avoid abandoning permanent residence By: Snehal Batra, Esq.
¿QUÉ PASA SI MI CASO NO FUE ELEGIDO EN LA LOTERÍA H-1B: EXPLORANDO OPCIONES DE VISA DE TRABAJO MÁS ALLÁ DEL CAP H-1B?
Express Entry to Canada
移民ビザを取得する為に、弁護士を雇いたい場合は、どういった部分を見て判断するべきなのでしょうか?
H-1B Updates: USCIS Completes the H-1B Cap Random Selection Process for FY 2020 and Reaches the Advanced Degree Exemption Cap
What is an H-1B Audit?
H-1B NONIMMIGRANT WORK VISA UPDATE: With a Looming Cloud of Anticipated Investigations, Audits and Site Visits, the USCIS Reaches FY 2020 H-1B Cap.
H-1Bビザの抽選に漏れてしまった場合の他のオプションを模索する
USCIS TO BEGIN PREMIUM PROCESSING FOR CERTAIN FY2020 CAP SUBJECT H-1B PETITIONS ON MAY 20.
USCIS ANNOUNCES THE LAUNCH OF H-1B VISA EMPLOYER DATA HUB.
March
February
January
Express Entry: Um bom caminho para Imigrar para o Canadá
The State of H-1B Affairs Under the Trump Administration
H-1B UPDATES FOR 2019: NEW REGISTRATION PROCESS AND FOCUS ON HIGHLY EDUCATED AND HIGHLY SKILLED LABOR.
USCIS E-VERIFY RESUMES OPERATION AFTER OVER A MONTH LONG GOVERNMENT SHUTDOWN.
Hızlı Giris: Kanada’ya goc icin iyi bir yol.
Migrant Protection Protocols: Who are they protecting?
H-1B Update: USCIS Resumes Premium Processing for Fiscal Year 2019 H-1B Cap Petitions
Entrada Exprés: Un buen camino para inmigración canadiense.
USCIS Processing Times and the Government Shut Down
Express Entry: One Good Path For Canadian immigration.
USIS Update on Case Assistance by Service Centers
H-1B İŞVERENLERİNİN H-1B CALISANLARINA ODEMESİ GEREKENLER VE FEDERAL OLARAK ZORUNLU KILINAN GECERLİ UCRET NEDEN ONEMLİDİR. (8 Bolumluk Serinin 2. Bolumu)
ABC’s DE H-1Bs (ESTO ES PARTE 2 DE UN SERIO DE 8 PARTES)
NACHMAN PHULWANI ZIMOVCAK (NPZ) LAW GROUP – IMMIGRATION LAWYER – EXPLAIN THE COSTS OF A GREEN CARD
I-751 Visas and Removal of Conditions
EB-5 Vizesine Nasıl Hak Kazanabilirim?
SEYAHAT BELGELERİ: Sıgınmacı, Multeci ve Green Card Sahipleri İcin
Getting a Green Card for My Spouse
New USCIS Tool Calculates Fees, Helps Avoid Incorrect Payments.
ABC’s DE H-1Bs (ESTO ES PARTE 1 DE UN SERIO DE 8 PARTES)
TIS THE SEASON TO BE JOLLY AND TIS ALMOST THE H-1B CAP SEASON.
H-1B İSVERENLERİ VE ADAY H-1B ÇALISANLARI İCİN H-1B DOSYALAMA SEZONU TAM KAPASİTE BASLIYOR (SON TARİH 1 NİSAN 2019) (8 Bolumluk Serinin 1. Bolumu)
Visto P: Voltado para Atletas, Artistas e Membros da Indústria do Entretenimento
2018
December
November
October
September
August
July
June
May
April
March
February
January
2017
December
November
October
September
O que significa o anúncio do fim do DACA na prática
Trump amplia veto migratório que agora inclui Coreia do Norte e Venezuela
USCIS retoma o processamento premium para certas categorias de aplicantes para o visto H-1B
FACT OR FICTION: USCIS TO RESUME PREMIUM PROCESSING FOR ALL H-1B PETITIONS BY OCTOBER 3RD.
DOS UPDATE: VISA BULLETIN FOR OCTOBER 2017
Trump’s latest expanded travel ban includes North Korea and Venezuela
KNOW YOUR RIGHTS! - POWER POINT SLIDE
What is an Adjustment of Status and How Do I Submit a Green Card Application?
GAMECHANGER: DOS REVISES "30/60 DAY RULE" POLICY WITH "90 DAY RULE" ON MISREPRESENTATION AND FRAUDULENT (PRECONCEIVED) INTENT.
Indians May Soon Find It Easier to Immigrate to the U.S.
Inscrições para a loteria do green card começam em 3 de outubro e vão até 7 de novembro
Novo plano de imigração de Trump pode reduzir imigração legal pela metade
Our Immigration Lawyers Discuss the Fate of the Dreamers
USCIS Resumes Premium Processing for Certain Categories of Applicants Seeking H-1B Visas.
Trump's New Immigration Plan Could Cut Legal Immigration in Half
Deferred Action for Childhood Arrivals: 2017 Rescission Announcement: What It Means
NPZ LAW GROUP ECHOS THE DEPARTMENT OF STATE'S ANNOUNCEMENT ABOUT THE 2019 DIVERSITY VISA LOTTERY. AS WE HAVE SAID IN THE PAST . . . "IF YOU ARE NOT IN IT, YOU CANNOT WIN IT!
Visto P-1A permite que atletas talentosos migrem para os EUA
Rescission Of Deferred Action For Childhood Arrivals (DACA)
Trump acaba com programa que protege imigrantes ilegais que chegaram aos EUA quando crianças
Juiz suspende lei do Texas contra "cidades santuário"
August
July
June
Veto migratório de Trump entra em vigor parcialmente esta noite
TRUMP'S TRAVEL BAN 2.0 GOES INTO EFFECT TODAY (6/29/2017) NIGHT
Will NAFTA be Trumped?
ICLE immigration law panel for the immigration basics program given at the loss center in New Brunswick
USCIS Introduces New I-485 Form
Cuidados que estudantes com o visto F-1 precisam ter nas férias
Promoting Cultural Exchange with a J-1 Visa
VISA BULLETIN UPDATE FROM DOS: June 13, 2017
Visto P-3, o visto para artistas e profissionais do mundo do entretenimento
Intercâmbio Cultural com o visto J-1
Exploring the P-3 Visa for Artists or Entertainers in a Culturally Unique Program
IIFA FESTIVAL 2017 ANOTHER REASON TO LOVE NEW YORK! NEW YORK IIFA EVENT 2017! . . . JULY 14TH & 15TH!
Governo Trump anula programa criado por Obama para proteger imigrantes ilegais cujos filhos estão em situação regular nos EUA
Yeni Girişimci Şartlı Tahliye Kuralları 15 Temmuz 2017'de geçerli.
Why Every Immigrant Needs a Lawyer
YEŞİL KART'IN AİLE SPONSORLUĞUYLA YAPILMASI: ABD'ye Göç Etmek İçin Bir Yol
GÖÇMENLİK ÜZERİNE BAŞKANLIK EMİRLERİ
COMO AGIR AO SER ABORDADO POR UM AGENTE DE IMIGRAÇÃO
Departamento do Trabalho dos EUA adota medidas para ampliar proteção aos americanos
Como migrar do visto de turista ou de negócios para o visto de estudante
A Look at the O-1B Artist Visa
La Nouvelle Dérogation pour les Entrepreneurs prendra effet le 15 juillet 2017.
Turistas podem verificar via site o prazo limite de sua permanência nos EUA
DOL updates: US SECRETARY OF LABOR PROTECTS AMERICANS, DIRECTS AGENCIES TO AGGRESSIVELY CONFRONT VISA PROGRAM FRAUD AND ABUSE
CBP Reminds Travelers of Departure Date with New I-94 Website Feature
O visto EB-5 como alternativa ao H-1B
Imigrantes ilegais que trabalham no campo estão na mira do governo americano
May
Check Out the Redesigned Stakeholder Webinars Page
DHS UPDATE: One Year of the 24-month STEM OPT Extension
DHS UPDATE: B-1/B-2 Visitors Who Want to Enroll in School
DHS UPDATE: Summer Vacation Reminders for F-1 Students
Saiba como solicitar o green card no caso de casamento
Nova regra para empreendedores estrangeiros nos EUA entra em vigor em 15 de julho
As the H-1B Visa is Dismantled, Indian Immigrants Look to the EB-5 Visa
Illegal Farm Workers Fear Immigration Crackdown
Mudanças nas regras do visto H1B e a anatomia das auditorias do governo
VISAS MANTIS and Implications for Trump’s “Extreme Vetting”
DOS UPDATE: VISA BULLETIN FOR JUNE 2017
ANÁLISE: As ordens executivas de Trump sobre imigração
Obtaining a Green Card Through Marriage
Estrangeiros vítimas de certos crimes nos EUA têm direito ao chamado Visto U
The New Entrepreneur Parole Rule will be Effective on July 15, 2017.
EXECUTIVE ORDERS ON IMMIGRATION: An Analysis on the Present State of President Trump’s Travel Ban Attempts By: Snehal Batra, Esq.
ANATOMY OF H-1B AUDITS AND INVESTIGATIONS
Green Card por meio de relação familiar
EUA começam a devolver petições para o visto H1B que não foram selecionadas
USCIS: Cap Gap for Students Without a H-1B Application Rejection or Decision
Amor a la “Green Card” no Canadá
GETTING THE GREEN CARD THROUGH FAMILY SPONSORSHIP: One Way To Immigrate to the U.S.
Trabalhadores religiosos podem obter visto específico para os EUA
IMMIGRATION LAWYER MS. MALKA GIVES INTERVIEW ON NATIONAL RADIO ABOUT THE EFFECTS ON CANADIAN IMMIGRATION FOLLOWING THE TRUMP ELECTION.
Love à La “Green Card” - Canada Immigration
COMUNICADO OFICIAL: DHS cria escritório para vítimas de crimes praticados por imigrantes ilegais
April
Will the U.S. Extend Temporary Protected Status for Eligible Haitians?
Boletim do Departamento de Estado dos EUA para Maio de 2017
DOS UPDATE: VISA BULLETIN FOR MAY 2017
SPIRITUAL ENLIGHTENMENT AND U.S. IMMIGRATION: Understanding the Religious Visa (R Visa).
DHS Announces Launch of new Office for Victims of Illegal Immigrant Crime
Mudança recente no credenciamento de escolas e faculdades nos EUA afeta vistos de alguns estudantes
USCIS UPDATE: Certain Students Applying for English Language Study and 24-month STEM OPT Extension Programs Affected by the ACICS Loss of Accreditation
H-1B GÖÇMEN OLMAYAN ÇALIŞMA VİZESİ GÜNCELLEMESİ: USCIS (Amerika Vatandaşlık ve Göçmenlik Ofisi), 2018 Yılı H-1B Cap Rastlantısal Seçim Sürecini Tamamladı
USCIS, Yeniden Tasarlanmış Yeşil Kartlar ve Çalışma İzin Belgelerini Yayımlıyor
GOVERNO DOS EUA LANÇA NOVAS VERSÕES DO GREEN CARD E DO DOCUMENTO DE AUTORIZAÇÃO DE TRABALHO
ATUALIZAÇÃO SOBRE O VISTO DE TRABALHO H-1B: USCIS conclui processo de seleção via loteria para o ano fiscal de 2018
Esclarecimentos sobre os procedimentos de deportação
USCIS Reminds Beneficiaries of Temporary Protected Status for Guinea, Liberia, and Sierra Leone of May 21 Termination
USCIS Will Issue Redesigned Green Cards and Employment Authorization Documents
H-1B NONIMMIGRANT WORK VISA UPDATE: USCIS Completes the H-1B Cap Random Selection Process for FY 2018
Immigration Arrests Double in Just 11 Years
THERE HAS BEEN A RECENT INCREASE IN IMMIGRATION ENFORCEMENT ACTIONS: What Defenses Are Available to Persons Facing Deportation?
Alvos das ações do ICE
o Departamento do Trabalho dos EUA, por meio da Divisão de Salário e Horas (WHD), continua promovendo auditorias e investigações relacionadas ao visto H-1B
Barreiras de três e dez anos: Como novas regras ampliam elegibilidade para pedido de perdao
O NPZ LAW GROUP CONTINUA A INCENTIVAR QUE EMPREGADORES QUE SOLICITAM OS VISTOS H-1B E L-1 ENTENDAM AS VISITAS AO LOCAL DE TRABALHO FEITAS PELO FDNS REFERENTES AOS VISTOS H-1B E L-1
H-1B NONIMMIGRANT WORK VISA UPDATE: With a Looming Cloud of Anticipated Investigations, Audits and Site Visits, USCIS Reaches FY 2017-2018 H-1B Cap.
USCIS ALERT: BATTLING FRAUD AND ABUSE IN THE H-1B VISA PROGRAM.
Justice Department Cautions Employers Seeking H-1B Visas Not to Discriminate Against U.S. Workers
March
February
January
2016
December
November
October
September
August
July
June
May
April
March
February
January
2015
December
November
October
September
August
July
June
May
April
March
February
January
2014
December
H-1B SEASON IS UPON US . . . WILL THIS YEAR'S ECONOMY BRING A LOTTERY? PLANNING FOR THE H-1B VISA SEASON MAY BE THE KEY TO BEING ABLE TO CONTINUE YOUR WORK AUTHORIZED STATUS IN THE U.S.
THE NEW EXPRESS ENTRY SYSTEM EXPLAINED
"Know Before You Go": NPZ Law Group Helps Ease The Stress of Holiday Travel For Certain Foreign Nationals.
5 Cosas que se deben saber sobre cómo las acciones del Presidente Obama impactarán a Inmigrantes Indocumentados.
Acción Ejecutiva de Responsabilidad de Inmigración fue anunciada por el presidente Obama. ¿Es usted o alguien que usted conoce un Beneficiario? (Parte I)
Acción Ejecutiva de Responsabilidad de Inmigración fue anunciada por el presidente Obama. ¿Es usted o alguien que usted conoce un Beneficiario? (Parte II)
Acción Ejecutiva de Responsabilidad de Inmigración fue anunciada por el presidente Obama. ¿Es usted o alguien que usted conoce un Beneficiario? (Parte III)
Acción Ejecutiva de Responsabilidad de Inmigración fue anunciada por el presidente Obama. ¿Es usted o alguien que usted conoce un Beneficiario? (Parte IV)
Acción Ejecutiva de Responsabilidad de Inmigración fue anunciada por el presidente Obama. ¿Es usted o alguien que usted conoce un Beneficiario? (Parte V)
Acción Ejecutiva de Responsabilidad de Inmigración fue anunciada por el presidente Obama. ¿Es usted o alguien que usted conoce un Beneficiario? (Parte VI)
EL RECIENTE ANUNCIO DEL PRESIDENTE OBAMA SOBRE LA RESPONSABILIDAD INMIGRACIÓN PRESENTA MUCHOS BENEFICIOS PARA MUCHAS COMUNIDADES DE INMIGRANTES!
Immigration Accountability Executive Action Was Announced By President Obama. Are You or Someone You Know a Beneficiary? (Part VI)
PRESIDENT OBAMA'S RECENT ANNOUNCEMENT ABOUT IMMIGRATION ACCOUNTABILITY PRESENTS MANY BENEFITS FOR MANY IMMIGRANT COMMUNITIES!
November
Immigration Accountability Executive Action Was Announced By President Obama. Are You or Someone You Know a Beneficiary? (Part IV)
Immigration Accountability Executive Action Was Announced By President Obama. Are You or Someone You Know a Beneficiary? (Part V)
Immigration Accountability Executive Action Was Announced By President Obama. Are You or Someone You Know a Beneficiary? (Part I)
Immigration Accountability Executive Action Was Announced By President Obama. Are You or Someone You Know a Beneficiary? (Part II)
Immigration Accountability Executive Action Was Announced By President Obama. Are You or Someone You Know a Beneficiary? (Part III) Changes to Provisional Waivers and "Extreme Hardship Definition.
Immigration Accountability Executive Action Was Announced By President Obama. Are You or Someone You Know a Beneficiary? (Part IV)
5 Things to know about how President Obama's Actions Impacts Undocumented Immigrants.
Programa de Refugiados y de Admisión Condicional para menores de edad de El Salvador, Guatemala y Honduras con padres legalmente presentes en los Estados Unidos.
ÚLTIMAS NOTICIAS DE INMIGRACIÓN EN LOS ESTADOS UNIDOS: Reforma Integral de Inmigración.
USCIS Expands the Definition of "Mother" and "Parent" to Include Gestational Mothers Using Assisted Reproductive Technogy (ART)
U.S. IMMIGRATION NEWS FLASH: President Obama Announces Administrative Relief for Immigrants in the U.S.
In-Country Refugee/Parole Program for Minors in El Salvador, Guatemala, and Honduras With Parents Lawfully Present in the United States
October
September
August
July
June
May
April
March
February
January
2013
December
November
October
September
August
July
June
May
April
March
February
January
2012
December
November
October
September
May
April
March
February
January
2011
2010


National in scope, the business immigration law firm of NPZ Law Group represents clients from throughout the United States and around world. Regionally, our attorneys remain committed to serving the immigration needs of businesses in the Tri-state area and the Hudson Valley, including residents of Ridgewood, Newark, and Jersey City, Burlington County, Bergen County, Camden County, Cumberland County, Essex County, Hudson County, Mercer County, Middlesex County, Monmouth County, Morris County, Passaic County, Salem County, Union County, northern New Jersey, southern New Jersey, central New Jersey, NJ; New York City, Rockland County, Orange County, Westchester County, Kings County, Sullivan County, Ulster County, New York, NY; Chicago, Illinois, IL; and Toronto and Montreal, Canada. Our nationwide practice focused on quality legal representation and personal service.© 2020 NPZ Law Group | Disclaimer
487 Goffle Road , Ridgewood, NJ 07450
| Phone: 866-599-3625

About | Attorneys | Types of Visas | Resources | Testimonials | Types of Immigration Law | Services

Law Firm Website Design by
Amicus Creative