Make a Payment 
<a href="https://secure.blueoctane.net/forms/E8TLX753GRBB">Click Here To Load This Formexperts.com Form</a>

NPZ Immigration Law Blog

Wednesday, December 21, 2016

GİTMEDEN ÖNCE ÖĞRENİN


Bu mevsim mutlu olma mevsimi fakat aynı zamanda uluslararası seyahatlerin de trajik sonuçlarla karşılaşacağı bir mevsim. Bu tatil süresince bir çok yabancı uyruklu insan Birlesik Devletler dışında seyahate çıkacak. Tatil Aralik sonunda başlayıp Ocak ortasina kadar surucek. Tabiki bazıları Gümrük ve Sınır Koruma ile vakit geçirmek zorunda kalıcak. Diğerleri için ise kendi ülkelerinde Birleşik Devletler Konsolosluk ofisini ziyaret etmeleri gerekicek.

NPZ Hukuk grubu olarak şimdiye kadar uluslararası seyahatler ve vize araştırması yapan insanlara yardımcı olmak için Youtube sayfamıza bir çok video koyduk. Bu videoları seyahat etmeyi düşünen herkes için tavsiye ediyoruz. Eğer bu videolar için vaktiniz yoksa bizim size Birleşik Devletlere seyahalerde ve dönüşlerde sorun yaşamamanız için söyleyeceğimiz bir kaç küçük ipuçları var.

İlk ve en önemlisi, herkes seyahat etmek için yeterli şeylere sahip değil. Birleşik Devletler ve Kanada göçmenlik ve seyahat politikalarını değiştirirken çok da fazla ön bilgi vermiyorlar. NPZ Law grubu olarak biz Birleşik Devletlere gelmeden önce yetkili bir göçmenlik uzmanından sizin durumunuzu kontrol etmesini tavsiye ediyoruz. Çünkü sizin durumunuzla internette okuduğunuz herhangi bir insanın durumu aynı olmayabilir. Her bir durum kendi içerisinde özel şart ve koşullar içerebilir.

Birleşik Devletlere seyahat ederken veya tekrardan ülkeye giriş yapmak için bir kaç belgeye ihtiyaç var. En önemlisi bu belgelerden sizinle seyahat edicek insanlarında sahip olması gerektiğini unutmayın. Gerekli olan belgeler şu şekilde:

• Geçerli pasaport ( Birleşik Devletlerden ayrılma tarihinden sonra en az 6 ay süreli)
• Geçerli vize (gerekli durumlarda)
• Original I-797 formu, onay formu (geçici olarak Birleşik Devletlerde bulunan insanlar için geçerlidir. Bazı durumlarda kopyası kabul edilebilir).
• Geçerli şartlı tahliye belgesi ( statüleri askıda olan insanlar için ) ya da geçerli ( H-1B/H-4 or L-1/L-2 visa) ( bu belgenin ülkeye girişinizden önce yanınızda olduğundan emin olun )
• Geçerli daimi ikame kartı (Green Card) ( bu belgenin ülkeye girişinizden önce yanınızda olduğundan emin olun )

Daha önce Youtube videolarında söylediğimiz gibi Gümrük ve Sınır Güvenliği yeni I-94 Formu yayınladı. Kağıt olarak kullanılan I-94 artık kullanılır değil. Bunun yerine Gümrük ve Sınır Güvenliği pasaportlar için bir damga kullanıyor. Her yolcu bu I-94 formunu print etmeli (geliş/gidiş tarihleri). Bunu gerçekleştirmek için Gümrük ve Sınır Güvenliği sitesine girip kayıt olmanız gerekmekte. http://www.cbp.gov/I94.

I-94 formunu her seyahatinizden önce print etmenizi tavsiye ediyoruz. Ülkeden ayrılmadan önceki girişiniz en son aktif olan I-94 formunuz olucaktır. Bu nedenle, eğer ayrılmadan önce print etmediyseniz, I-94 elde etmenizin tek yolu elektronik yoldan olucaktır. Elektronik yoldan başvurunun en büyük problemi işlemlerin çok uzun sürmesi.

Eğer göçmenlik avukatınızla iletişim halindeyseniz ve ülkenizde veya herhangi bir ülkede bir vizeye başvurmanız gerektiğinin farkındaysanız aşağıdaki bilgiler işinize yarayabilir.

• Göçmen olmayan randevularında tatil sürelerinde gecikmeler yaşanabiliyor. http://travel.state.gov sitesini kontrol edebilirsiniz.
• 14-79 yaşları arasında başvuran kişiler bire bir mülakata girmeleri gerekmekte.
(muaf tutulanlarla ilgili özel kurallara internetten ulaşabilirsiniz)
• İsteğe bağlı olduğu zamanlarda, seyahat eden kişiler üçüncü ülke prABD, Kanada ya da Meksika ya da ziyaret edilebilir diğer ülkelerde konsolosluk mesajları Üçüncü Ülke İşlemlerine bakmak isteyebilir. Bu işleme bakmak için Kanada ya da Meksika veya farklı ülkelerdeki Birleşik Devletler Konsolosluğundaki bildirilere bakabilirler.
• Konsolosluk mülakatlarıyla alakalı tarih ve saat hakkında bilgi almak için http://travel.state.gov/content/visas/en/general/wait-times.html/#sthash.lcaXI9Oz.MeJ0iFbd.dpuf sitesini kontrol edebilirsiniz.
• Dünya genelinde Birleşik Devletler Konsolosluk bildirileri için http://usembassy.state.gov.#sthash.lcaXI9Oz.MeJ0iFbd.dpuf linkini kullanabilirsiniz.
• Çeşitli ülkelere yapacağınız seyahatlarda guvenlik ve diplomasi ile ilgili konulardaki gelişmelere yabancı kalmayın.

Konsolosluk ve sınır kapılarında TCP ihtiyaridir. TCP işlemi yapmak uzun ve karışık bir süreç gerektirir bu yüzden bu işlemlerden önce nitelikli bir göçmenlik uzmanından yardım almanızı tavsiye ederiz.

Biz ofis olarak kendi başlarına TCP işlemlerini yapıp daha sonrasında ret yiyen ve gecikmeler yaşayan insanlarla karşılaştık. Eğer TCP işlemini Amerika dışında bir konsoloslukta yapıcaksanız güvenlik soruşturması / idari işlem uyarınca kendinizi tanıtmanız gerekiyor.

Sizin ve aileniz ile ilgili yaşanabilicek gecikmeler veya reddedilmeler de okul, program, ve iş alanlarında sıkıntı yaşayabilirsiniz. Firmamız olarak size şunu tavsiye ediyoruz “gitmeden önce öğrenin” Planladığınız seyahatinizde beklenmedik olaylarla karşılaşmayın. İdari işlemlerin nasıl yürüdüğü ile ilgili bilgi sahibi olmanız sizin için faydalı olucaktır bu şekilde kendinizi Amerikaya dönerken yetersiz hissetmeyeceksiniz.

Göçmenlik alanı hakkında uzmanlar olarak biz başvuru yapan kişilerin göçmenlik geçmişini ve statüsünü anlayıp ona vize başvurusu için uygun belgeleri tedarik edip ve ayrıca bu kişilere de her türlü vize hakkında bilgilendirmeler yapıyoruz. Ayrıca bu kişiler hakkında çok detaylı bir geçmiş taraması yapıyoruz ve bu kişilerin herhangi bir akrabasının kolluk kuvvetleriyle herhangi biri Amerikada veya Amerika dışında bir olay yaşadı mı diye kontrol ediyoruz.

Tekrar etmek gerekirse Amerika seyahatinize giderken sizin ve (ailenizin) sıkıntı yaşamaması için “gitmeden önce öğrenin”. Daha fazla bilgi almak için Nachman Phulwani Zimovcak (NPZ) Hukuk grubu olarak bizle kontak kurabilirsiniz.

info@visaserve.com
201-670-0006 (x107)

Archived Posts

2018
December
November
October
September
August
July
June
May
April
USCIS NEWS: USCIS TO BEGIN USING MORE SECURE MAIL DELIVERY SERVICE
O ABC do Visto H-1B (Parte 8 de um conjunto de 8 textos):
Renewing Your H-1B Visa
Speaking Session on "Investment Visas and Other Immigration Opportunities to the US", sponsored by NPZ Law Group at AmCham Slovakia, Bratislava
DOS Update: Visa Bulletin for May 2018
H-1B Nonimmigrant Work Visa Classification
O ABC do Visto H-1B (Parte 7 de um conjunto de 8 textos): Opções de visto para quem não tiver sua petição selecionada na loteria da cota H-1B
Event: Establishing Business in USA, Leading to Business Immigration
FY 2018-2019 H-1B CAP REACHED: NOW IS THE TIME TO THINK ABOUT YOUR H-1B BACK-UP PLAN.
H-1B Visas for Tech Workers
O USCIS atinge a cota para os vistos H-1B para o ano fiscal de 2019 já na primeira semana de aceitação de petições
USCIS divulga memorando sobre múltiplas petições para o visto H-1B em nome de um mesmo beneficiário
New E-Verify.gov Website a User-Friendly Source to Verify Employment Eligibility
H-1B NONIMMIGRANT WORK VISA UPDATE: With a Looming Cloud of Anticipated Investigations, Audits and Site Visits, the USCIS Reaches FY 2019 H-1B Cap.
FRAUD, TECHNICAL VIOLATIONS, AND/OR MISREPRESENTATION THAT COULD TRIGGER H-1B VISA REFUSAL OR ADMINISTRATIVE PROCESSING UNDER 221(g) AT A CONSULAR POST (PART VIII of an VIII Part Series)
O ABC do Visto H-1B (Parte 6 de um conjunto de 8 textos) Se a cota do visto H-1B for atingida, ainda tenho chance de obter o visto H-1B?
Traveling With Your Family on an H-1B Visa
March
USCIS ISSUES A POLICY MEMO ON THE DESIGNATION OF MATTER OF S-P-, INC.
O ABC do Visto H-1B (Parte 5 de um conjunto de 8 textos) - Meu diploma de mestrado permite que eu solicite o visto H-1B pela ‘master cap’?
Nachman Phulwani Zimovcak (NPZ) Law Group, P.C., an Immigration and Nationality Law Firm with Offices in NY, NJ, and India, is Proud to be one of those "Companies that Care".
USCIS Will Temporarily Suspend Premium Processing for Fiscal Year 2019 H-1B Cap Petitions
DOS UPDATE: VISA BULLETIN FOR APRIL 2018
The H-1B Visa Lottery Explained
O ABC do Visto H-1B (Parte 4 de um conjunto de 8 textos)
LAST CALL: IS YOUR HUMAN RESOURCES DEPARTMENT READY FOR THE 2018-2019 H-1B PROFESSIONAL VISA LOTTERY? TO MAKE A LOTTERY ENTRY, H-1B VISAS WILL HAVE TO BE FILED BY APRIL 2nd, 2018.
Comparing the Potential Plans for Family Based Immigration Reform
O ABC do Visto H-1B (Parte 3 de um conjunto de 8 textos) O que os empregadores de profissionais com o visto H-1B precisam saber sobre o LCA para evitar o risco de não conformidade com as regras do DOL
WHAT IF MY CASE DID NOT GET CHOSEN IN THE H-1B LOTTERY: EXPLORING WORK VISA OPTIONS BEYOND THE H-1B CAP (PART VII of an VIII Part Series)
ABCs OF H-1Bs (THIS IS PART VI OF AN VIII PART SERIES): THE H-1B CAP WAS REACHED; DO I STILL HAVE A CHANCE OF GETTING AN H-1B VISA?
ABCs OF H-1Bs (THIS IS PART V OF AN VIII PART SERIES): DOES MY MASTER’S DEGREE QUALIFY ME FOR THE H-1B MASTER’S CAP?
Are you Seeking a Temporary Work Visa? Review These Requirements
Trump amplia criticismo internacional ao usar o termo ‘países de merda’ em reunião sobre imigração
Deferred Action for Childhood Arrivals: Response to January 2018 Preliminary Injunction
USCIS CLARIFIES POLICY ON REQUIREMENTS FOR THIRD-PARTY WORKSITE H-1B PETITIONS
Is the Graham-Durbin Proposal Good for DREAMers?
February
January
2017
December
November
October
September
O que significa o anúncio do fim do DACA na prática
Trump amplia veto migratório que agora inclui Coreia do Norte e Venezuela
USCIS retoma o processamento premium para certas categorias de aplicantes para o visto H-1B
FACT OR FICTION: USCIS TO RESUME PREMIUM PROCESSING FOR ALL H-1B PETITIONS BY OCTOBER 3RD.
DOS UPDATE: VISA BULLETIN FOR OCTOBER 2017
Trump’s latest expanded travel ban includes North Korea and Venezuela
KNOW YOUR RIGHTS! - POWER POINT SLIDE
What is an Adjustment of Status and How Do I Submit a Green Card Application?
GAMECHANGER: DOS REVISES "30/60 DAY RULE" POLICY WITH "90 DAY RULE" ON MISREPRESENTATION AND FRAUDULENT (PRECONCEIVED) INTENT.
Indians May Soon Find It Easier to Immigrate to the U.S.
Inscrições para a loteria do green card começam em 3 de outubro e vão até 7 de novembro
Novo plano de imigração de Trump pode reduzir imigração legal pela metade
Our Immigration Lawyers Discuss the Fate of the Dreamers
USCIS Resumes Premium Processing for Certain Categories of Applicants Seeking H-1B Visas.
Trump's New Immigration Plan Could Cut Legal Immigration in Half
Deferred Action for Childhood Arrivals: 2017 Rescission Announcement: What It Means
NPZ LAW GROUP ECHOS THE DEPARTMENT OF STATE'S ANNOUNCEMENT ABOUT THE 2019 DIVERSITY VISA LOTTERY. AS WE HAVE SAID IN THE PAST . . . "IF YOU ARE NOT IN IT, YOU CANNOT WIN IT!
Visto P-1A permite que atletas talentosos migrem para os EUA
Rescission Of Deferred Action For Childhood Arrivals (DACA)
Trump acaba com programa que protege imigrantes ilegais que chegaram aos EUA quando crianças
Juiz suspende lei do Texas contra "cidades santuário"
August
July
June
Veto migratório de Trump entra em vigor parcialmente esta noite
TRUMP'S TRAVEL BAN 2.0 GOES INTO EFFECT TODAY (6/29/2017) NIGHT
Will NAFTA be Trumped?
ICLE immigration law panel for the immigration basics program given at the loss center in New Brunswick
USCIS Introduces New I-485 Form
Cuidados que estudantes com o visto F-1 precisam ter nas férias
Promoting Cultural Exchange with a J-1 Visa
VISA BULLETIN UPDATE FROM DOS: June 13, 2017
Visto P-3, o visto para artistas e profissionais do mundo do entretenimento
Intercâmbio Cultural com o visto J-1
Exploring the P-3 Visa for Artists or Entertainers in a Culturally Unique Program
IIFA FESTIVAL 2017 ANOTHER REASON TO LOVE NEW YORK! NEW YORK IIFA EVENT 2017! . . . JULY 14TH & 15TH!
Governo Trump anula programa criado por Obama para proteger imigrantes ilegais cujos filhos estão em situação regular nos EUA
Yeni Girişimci Şartlı Tahliye Kuralları 15 Temmuz 2017'de geçerli.
Why Every Immigrant Needs a Lawyer
YEŞİL KART'IN AİLE SPONSORLUĞUYLA YAPILMASI: ABD'ye Göç Etmek İçin Bir Yol
GÖÇMENLİK ÜZERİNE BAŞKANLIK EMİRLERİ
COMO AGIR AO SER ABORDADO POR UM AGENTE DE IMIGRAÇÃO
Departamento do Trabalho dos EUA adota medidas para ampliar proteção aos americanos
Como migrar do visto de turista ou de negócios para o visto de estudante
A Look at the O-1B Artist Visa
La Nouvelle Dérogation pour les Entrepreneurs prendra effet le 15 juillet 2017.
Turistas podem verificar via site o prazo limite de sua permanência nos EUA
DOL updates: US SECRETARY OF LABOR PROTECTS AMERICANS, DIRECTS AGENCIES TO AGGRESSIVELY CONFRONT VISA PROGRAM FRAUD AND ABUSE
CBP Reminds Travelers of Departure Date with New I-94 Website Feature
O visto EB-5 como alternativa ao H-1B
Imigrantes ilegais que trabalham no campo estão na mira do governo americano
May
Check Out the Redesigned Stakeholder Webinars Page
DHS UPDATE: One Year of the 24-month STEM OPT Extension
DHS UPDATE: B-1/B-2 Visitors Who Want to Enroll in School
DHS UPDATE: Summer Vacation Reminders for F-1 Students
Saiba como solicitar o green card no caso de casamento
Nova regra para empreendedores estrangeiros nos EUA entra em vigor em 15 de julho
As the H-1B Visa is Dismantled, Indian Immigrants Look to the EB-5 Visa
Illegal Farm Workers Fear Immigration Crackdown
Mudanças nas regras do visto H1B e a anatomia das auditorias do governo
VISAS MANTIS and Implications for Trump’s “Extreme Vetting”
DOS UPDATE: VISA BULLETIN FOR JUNE 2017
ANÁLISE: As ordens executivas de Trump sobre imigração
Obtaining a Green Card Through Marriage
Estrangeiros vítimas de certos crimes nos EUA têm direito ao chamado Visto U
The New Entrepreneur Parole Rule will be Effective on July 15, 2017.
EXECUTIVE ORDERS ON IMMIGRATION: An Analysis on the Present State of President Trump’s Travel Ban Attempts By: Snehal Batra, Esq.
ANATOMY OF H-1B AUDITS AND INVESTIGATIONS
Green Card por meio de relação familiar
EUA começam a devolver petições para o visto H1B que não foram selecionadas
USCIS: Cap Gap for Students Without a H-1B Application Rejection or Decision
Amor a la “Green Card” no Canadá
GETTING THE GREEN CARD THROUGH FAMILY SPONSORSHIP: One Way To Immigrate to the U.S.
Trabalhadores religiosos podem obter visto específico para os EUA
IMMIGRATION LAWYER MS. MALKA GIVES INTERVIEW ON NATIONAL RADIO ABOUT THE EFFECTS ON CANADIAN IMMIGRATION FOLLOWING THE TRUMP ELECTION.
Love à La “Green Card” - Canada Immigration
COMUNICADO OFICIAL: DHS cria escritório para vítimas de crimes praticados por imigrantes ilegais
April
Will the U.S. Extend Temporary Protected Status for Eligible Haitians?
Boletim do Departamento de Estado dos EUA para Maio de 2017
DOS UPDATE: VISA BULLETIN FOR MAY 2017
SPIRITUAL ENLIGHTENMENT AND U.S. IMMIGRATION: Understanding the Religious Visa (R Visa).
DHS Announces Launch of new Office for Victims of Illegal Immigrant Crime
Mudança recente no credenciamento de escolas e faculdades nos EUA afeta vistos de alguns estudantes
USCIS UPDATE: Certain Students Applying for English Language Study and 24-month STEM OPT Extension Programs Affected by the ACICS Loss of Accreditation
H-1B GÖÇMEN OLMAYAN ÇALIŞMA VİZESİ GÜNCELLEMESİ: USCIS (Amerika Vatandaşlık ve Göçmenlik Ofisi), 2018 Yılı H-1B Cap Rastlantısal Seçim Sürecini Tamamladı
USCIS, Yeniden Tasarlanmış Yeşil Kartlar ve Çalışma İzin Belgelerini Yayımlıyor
GOVERNO DOS EUA LANÇA NOVAS VERSÕES DO GREEN CARD E DO DOCUMENTO DE AUTORIZAÇÃO DE TRABALHO
ATUALIZAÇÃO SOBRE O VISTO DE TRABALHO H-1B: USCIS conclui processo de seleção via loteria para o ano fiscal de 2018
Esclarecimentos sobre os procedimentos de deportação
USCIS Reminds Beneficiaries of Temporary Protected Status for Guinea, Liberia, and Sierra Leone of May 21 Termination
USCIS Will Issue Redesigned Green Cards and Employment Authorization Documents
H-1B NONIMMIGRANT WORK VISA UPDATE: USCIS Completes the H-1B Cap Random Selection Process for FY 2018
Immigration Arrests Double in Just 11 Years
THERE HAS BEEN A RECENT INCREASE IN IMMIGRATION ENFORCEMENT ACTIONS: What Defenses Are Available to Persons Facing Deportation?
Alvos das ações do ICE
o Departamento do Trabalho dos EUA, por meio da Divisão de Salário e Horas (WHD), continua promovendo auditorias e investigações relacionadas ao visto H-1B
Barreiras de três e dez anos: Como novas regras ampliam elegibilidade para pedido de perdao
O NPZ LAW GROUP CONTINUA A INCENTIVAR QUE EMPREGADORES QUE SOLICITAM OS VISTOS H-1B E L-1 ENTENDAM AS VISITAS AO LOCAL DE TRABALHO FEITAS PELO FDNS REFERENTES AOS VISTOS H-1B E L-1
H-1B NONIMMIGRANT WORK VISA UPDATE: With a Looming Cloud of Anticipated Investigations, Audits and Site Visits, USCIS Reaches FY 2017-2018 H-1B Cap.
USCIS ALERT: BATTLING FRAUD AND ABUSE IN THE H-1B VISA PROGRAM.
Justice Department Cautions Employers Seeking H-1B Visas Not to Discriminate Against U.S. Workers
March
February
January
2016
December
November
October
September
August
July
June
May
April
March
February
January
2015
December
November
October
September
August
July
June
May
April
March
February
January
2014
December
H-1B SEASON IS UPON US . . . WILL THIS YEAR'S ECONOMY BRING A LOTTERY? PLANNING FOR THE H-1B VISA SEASON MAY BE THE KEY TO BEING ABLE TO CONTINUE YOUR WORK AUTHORIZED STATUS IN THE U.S.
THE NEW EXPRESS ENTRY SYSTEM EXPLAINED
"Know Before You Go": NPZ Law Group Helps Ease The Stress of Holiday Travel For Certain Foreign Nationals.
5 Cosas que se deben saber sobre cómo las acciones del Presidente Obama impactarán a Inmigrantes Indocumentados.
Acción Ejecutiva de Responsabilidad de Inmigración fue anunciada por el presidente Obama. ¿Es usted o alguien que usted conoce un Beneficiario? (Parte I)
Acción Ejecutiva de Responsabilidad de Inmigración fue anunciada por el presidente Obama. ¿Es usted o alguien que usted conoce un Beneficiario? (Parte II)
Acción Ejecutiva de Responsabilidad de Inmigración fue anunciada por el presidente Obama. ¿Es usted o alguien que usted conoce un Beneficiario? (Parte III)
Acción Ejecutiva de Responsabilidad de Inmigración fue anunciada por el presidente Obama. ¿Es usted o alguien que usted conoce un Beneficiario? (Parte IV)
Acción Ejecutiva de Responsabilidad de Inmigración fue anunciada por el presidente Obama. ¿Es usted o alguien que usted conoce un Beneficiario? (Parte V)
Acción Ejecutiva de Responsabilidad de Inmigración fue anunciada por el presidente Obama. ¿Es usted o alguien que usted conoce un Beneficiario? (Parte VI)
EL RECIENTE ANUNCIO DEL PRESIDENTE OBAMA SOBRE LA RESPONSABILIDAD INMIGRACIÓN PRESENTA MUCHOS BENEFICIOS PARA MUCHAS COMUNIDADES DE INMIGRANTES!
Immigration Accountability Executive Action Was Announced By President Obama. Are You or Someone You Know a Beneficiary? (Part VI)
PRESIDENT OBAMA'S RECENT ANNOUNCEMENT ABOUT IMMIGRATION ACCOUNTABILITY PRESENTS MANY BENEFITS FOR MANY IMMIGRANT COMMUNITIES!
November
Immigration Accountability Executive Action Was Announced By President Obama. Are You or Someone You Know a Beneficiary? (Part IV)
Immigration Accountability Executive Action Was Announced By President Obama. Are You or Someone You Know a Beneficiary? (Part V)
Immigration Accountability Executive Action Was Announced By President Obama. Are You or Someone You Know a Beneficiary? (Part I)
Immigration Accountability Executive Action Was Announced By President Obama. Are You or Someone You Know a Beneficiary? (Part II)
Immigration Accountability Executive Action Was Announced By President Obama. Are You or Someone You Know a Beneficiary? (Part III) Changes to Provisional Waivers and "Extreme Hardship Definition.
Immigration Accountability Executive Action Was Announced By President Obama. Are You or Someone You Know a Beneficiary? (Part IV)
5 Things to know about how President Obama's Actions Impacts Undocumented Immigrants.
Programa de Refugiados y de Admisión Condicional para menores de edad de El Salvador, Guatemala y Honduras con padres legalmente presentes en los Estados Unidos.
ÚLTIMAS NOTICIAS DE INMIGRACIÓN EN LOS ESTADOS UNIDOS: Reforma Integral de Inmigración.
USCIS Expands the Definition of "Mother" and "Parent" to Include Gestational Mothers Using Assisted Reproductive Technogy (ART)
U.S. IMMIGRATION NEWS FLASH: President Obama Announces Administrative Relief for Immigrants in the U.S.
In-Country Refugee/Parole Program for Minors in El Salvador, Guatemala, and Honduras With Parents Lawfully Present in the United States
October
September
August
July
June
May
April
March
February
January
2013
December
November
October
September
August
July
June
May
April
March
February
January
2012
December
November
October
September
May
April
March
February
January
2011
2010
2009


National in scope, the business immigration law firm of NPZ Law Group represents clients from throughout the United States and around world. Regionally, our attorneys remain committed to serving the immigration needs of businesses in the Tri-state area and the Hudson Valley, including residents of Ridgewood, Newark, and Jersey City, Burlington County, Bergen County, Camden County, Cumberland County, Essex County, Hudson County, Mercer County, Middlesex County, Monmouth County, Morris County, Passaic County, Salem County, Union County, northern New Jersey, southern New Jersey, central New Jersey, NJ; New York City, Rockland County, Orange County, Westchester County, Kings County, Sullivan County, Ulster County, New York, NY; Chicago, Illinois, IL; and Toronto and Montreal, Canada. Our nationwide practice focused on quality legal representation and personal service.© 2018 NPZ Law Group | Disclaimer
487 Goffle Road , Ridgewood, NJ 07450
| Phone: 866-599-3625

About | Attorneys | Types of Visas | Resources | Testimonials | Types of Immigration Law | Services

Law Firm Website Design by
Amicus Creative