Make a Payment 
<a href="https://secure.blueoctane.net/forms/E8TLX753GRBB">Click Here To Load This Formexperts.com Form</a>
Share

NPZ Immigration Law Blog

Thursday, April 20, 2017

USCIS, Yeniden Tasarlanmış Yeşil Kartlar ve Çalışma İzin Belgelerini Yayımlıyor

 

ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Ofisi bugün, Yeni Nesil Güvenli Kimlik Belgesi Projesi kapsamında Daimi Oturma Kartı (Yeşil Kart olarak da bilinen) ve Çalışma İzin Belgesine (EAD) yeniden tasarım yaptığını duyurdu. USCIS yeni kartları 1 Mayıs 2017'de yayınlamaya başlayacak. 

Bu yeni tasarımlar, halihazırda kullanılan kartlardan çok daha güvenli ve daha dayanıklı ve bunun için yeni kartlarda geliştirilmiş grafik ve dolandırıcılığa karşı dayanıklı güvenlik özellikleri bulunuyor. 

Yeni kart tasarımları, USCIS'in belge kurcalama ve dolandırıcılık tehdidine karşı proaktif bir yaklaşım sergileme taahhüdünü ortaya koyuyor. Aynı zamanda bu USCIS, ABD Gümrük ve Sınır Muhafazası ve ABD Göçmenlik ve Gümrük İcra Dairesinin belge güvenliğini artırmak ve taklit ve sahteciliği engellemek için sürmekte olan çabasının bir parçası. 

Yeniden Tasarlanan Kartlar 

Yeni Yeşil Kartlar ve Çalışma İzin Kartları:
 

1. Kişinin fotoğraflarını her iki tarafta da gösteriyor; 
2. Benzersiz bir grafik ve renk mevcut: 
* Yeşil Kartlar üzerinde Özgürlük Anıtı'nın bir görüntüsüne ve ayrı baskın olarak yeşil bir palete sahip olacak; 
* EAD kartlarında kartal ve ağırlıklı olarak kırmızı palet bir görüntüsü olacaktır; 
3. Holografik görüntülere sahip; ve 
4. Artık kişinin imzasını kart üzerinde bulunmuyor. 

Ayrıca, Yeşil Kartların arkasında artık optik bir şerit olmayacak. 

Kartınız Geçerli ise bu nasıl anlaşılır? 

1 Mayıs 2017'den sonra verilen bazı Yeşil Kartlar ve Çalışma İzin Kartları eski formatta olabilir, çünkü mevcut malzemeler tükenene kadar USCIS mevcut kart stokunu kullanmaya devam edecek. Mevcut ve yeni Yeşil Kartlar ile Çalışma İzin Kartları gösterilen son kullanma tarihine kadar geçerlidir.

Geçici Koruma Durumu (TPS) ve diğer belirlenmiş kategorilere sahip kişiler tarafından tutulan bazı Çalışma Kartları, karttaki geçerlilik süresinin ötesinde otomatik olarak uzatılmıştır. Bu kartlar hakkında ek bilgi için lütfen uscis.gov'daki 21. Yüzyıl Yasası Geçici Korumalı Durum ve Amerikan Rekabet Ortamı web sayfalarını ziyaret edin. 

Her iki sürüm de Form I-9, İstihdam Uygunluğu Doğrulama, E-Doğrulama ve Yetkili Sistematik Yabancı Değerlendirme Doğrulaması (SAVE) için kabul edilebilir. Üzerinde son kullanma tarihleri ​​bulunmayan Yeşil Kartlar da geçerli olmaya devam etmektedir. Son kullanma tarihi olmayan bu eski Yeşil Kartlar geçerliliğini korur. Son kullanma tarihi olmayan Yeşil Kart sahipleri, yenileme başvurusunda son kullanma tarihini taşıyan karta başvurmayı düşünebilirler. Bu yeni kartı elde etmek, kartın kaybolması veya çalınması durumunda dolandırıcılık veya kart üzerinde gizli değişiklik yapma gibi olasılıkları azaltacaktır.


Archived Posts

2017
April
Boletim do Departamento de Estado dos EUA para Maio de 2017
DOS UPDATE: VISA BULLETIN FOR MAY 2017
SPIRITUAL ENLIGHTENMENT AND U.S. IMMIGRATION: Understanding the Religious Visa (R Visa).
DHS Announces Launch of new Office for Victims of Illegal Immigrant Crime
Mudança recente no credenciamento de escolas e faculdades nos EUA afeta vistos de alguns estudantes
USCIS UPDATE: Certain Students Applying for English Language Study and 24-month STEM OPT Extension Programs Affected by the ACICS Loss of Accreditation
H-1B GÖÇMEN OLMAYAN ÇALIŞMA VİZESİ GÜNCELLEMESİ: USCIS (Amerika Vatandaşlık ve Göçmenlik Ofisi), 2018 Yılı H-1B Cap Rastlantısal Seçim Sürecini Tamamladı
USCIS, Yeniden Tasarlanmış Yeşil Kartlar ve Çalışma İzin Belgelerini Yayımlıyor
GOVERNO DOS EUA LANÇA NOVAS VERSÕES DO GREEN CARD E DO DOCUMENTO DE AUTORIZAÇÃO DE TRABALHO
ATUALIZAÇÃO SOBRE O VISTO DE TRABALHO H-1B: USCIS conclui processo de seleção via loteria para o ano fiscal de 2018
Esclarecimentos sobre os procedimentos de deportação
USCIS Reminds Beneficiaries of Temporary Protected Status for Guinea, Liberia, and Sierra Leone of May 21 Termination
USCIS Will Issue Redesigned Green Cards and Employment Authorization Documents
H-1B NONIMMIGRANT WORK VISA UPDATE: USCIS Completes the H-1B Cap Random Selection Process for FY 2018
Immigration Arrests Double in Just 11 Years
THERE HAS BEEN A RECENT INCREASE IN IMMIGRATION ENFORCEMENT ACTIONS: What Defenses Are Available to Persons Facing Deportation?
Alvos das ações do ICE
o Departamento do Trabalho dos EUA, por meio da Divisão de Salário e Horas (WHD), continua promovendo auditorias e investigações relacionadas ao visto H-1B
Barreiras de três e dez anos: Como novas regras ampliam elegibilidade para pedido de perdao
O NPZ LAW GROUP CONTINUA A INCENTIVAR QUE EMPREGADORES QUE SOLICITAM OS VISTOS H-1B E L-1 ENTENDAM AS VISITAS AO LOCAL DE TRABALHO FEITAS PELO FDNS REFERENTES AOS VISTOS H-1B E L-1
H-1B NONIMMIGRANT WORK VISA UPDATE: With a Looming Cloud of Anticipated Investigations, Audits and Site Visits, USCIS Reaches FY 2017-2018 H-1B Cap.
USCIS ALERT: BATTLING FRAUD AND ABUSE IN THE H-1B VISA PROGRAM.
WHAT IF MY CASE DID NOT GET CHOSEN IN THE H-1B LOTTERY: EXPLORING WORK VISA OPTIONS BEYOND THE H-1B CAP [i] (PART VII of an VIII Part Series)
Justice Department Cautions Employers Seeking H-1B Visas Not to Discriminate Against U.S. Workers
March
February
January
2016
December
November
October
September
August
July
June
May
April
March
February
January
2015
December
November
October
September
August
July
June
May
April
March
February
January
2014
December
H-1B SEASON IS UPON US . . . WILL THIS YEAR'S ECONOMY BRING A LOTTERY? PLANNING FOR THE H-1B VISA SEASON MAY BE THE KEY TO BEING ABLE TO CONTINUE YOUR WORK AUTHORIZED STATUS IN THE U.S.
THE NEW EXPRESS ENTRY SYSTEM EXPLAINED
"Know Before You Go": NPZ Law Group Helps Ease The Stress of Holiday Travel For Certain Foreign Nationals.
5 Cosas que se deben saber sobre cómo las acciones del Presidente Obama impactarán a Inmigrantes Indocumentados.
Acción Ejecutiva de Responsabilidad de Inmigración fue anunciada por el presidente Obama. ¿Es usted o alguien que usted conoce un Beneficiario? (Parte I)
Acción Ejecutiva de Responsabilidad de Inmigración fue anunciada por el presidente Obama. ¿Es usted o alguien que usted conoce un Beneficiario? (Parte II)
Acción Ejecutiva de Responsabilidad de Inmigración fue anunciada por el presidente Obama. ¿Es usted o alguien que usted conoce un Beneficiario? (Parte III)
Acción Ejecutiva de Responsabilidad de Inmigración fue anunciada por el presidente Obama. ¿Es usted o alguien que usted conoce un Beneficiario? (Parte IV)
Acción Ejecutiva de Responsabilidad de Inmigración fue anunciada por el presidente Obama. ¿Es usted o alguien que usted conoce un Beneficiario? (Parte V)
Acción Ejecutiva de Responsabilidad de Inmigración fue anunciada por el presidente Obama. ¿Es usted o alguien que usted conoce un Beneficiario? (Parte VI)
EL RECIENTE ANUNCIO DEL PRESIDENTE OBAMA SOBRE LA RESPONSABILIDAD INMIGRACIÓN PRESENTA MUCHOS BENEFICIOS PARA MUCHAS COMUNIDADES DE INMIGRANTES!
Immigration Accountability Executive Action Was Announced By President Obama. Are You or Someone You Know a Beneficiary? (Part VI)
PRESIDENT OBAMA'S RECENT ANNOUNCEMENT ABOUT IMMIGRATION ACCOUNTABILITY PRESENTS MANY BENEFITS FOR MANY IMMIGRANT COMMUNITIES!
November
Immigration Accountability Executive Action Was Announced By President Obama. Are You or Someone You Know a Beneficiary? (Part IV)
Immigration Accountability Executive Action Was Announced By President Obama. Are You or Someone You Know a Beneficiary? (Part V)
Immigration Accountability Executive Action Was Announced By President Obama. Are You or Someone You Know a Beneficiary? (Part I)
Immigration Accountability Executive Action Was Announced By President Obama. Are You or Someone You Know a Beneficiary? (Part II)
Immigration Accountability Executive Action Was Announced By President Obama. Are You or Someone You Know a Beneficiary? (Part III) Changes to Provisional Waivers and "Extreme Hardship Definition.
Immigration Accountability Executive Action Was Announced By President Obama. Are You or Someone You Know a Beneficiary? (Part IV)
5 Things to know about how President Obama's Actions Impacts Undocumented Immigrants.
Programa de Refugiados y de Admisión Condicional para menores de edad de El Salvador, Guatemala y Honduras con padres legalmente presentes en los Estados Unidos.
ÚLTIMAS NOTICIAS DE INMIGRACIÓN EN LOS ESTADOS UNIDOS: Reforma Integral de Inmigración.
USCIS Expands the Definition of "Mother" and "Parent" to Include Gestational Mothers Using Assisted Reproductive Technogy (ART)
U.S. IMMIGRATION NEWS FLASH: President Obama Announces Administrative Relief for Immigrants in the U.S.
In-Country Refugee/Parole Program for Minors in El Salvador, Guatemala, and Honduras With Parents Lawfully Present in the United States
October
September
August
July
June
May
April
March
February
January
2013
December
November
October
September
August
July
June
May
April
March
February
January


National in scope, the business immigration law firm of NPZ Law Group represents clients from throughout the United States and around world. Regionally, our attorneys remain committed to serving the immigration needs of businesses in the Tri-state area and the Hudson Valley, including residents of Ridgewood, Newark, and Jersey City, Burlington County, Bergen County, Camden County, Cumberland County, Essex County, Hudson County, Mercer County, Middlesex County, Monmouth County, Morris County, Passaic County, Salem County, Union County, northern New Jersey, southern New Jersey, central New Jersey, NJ; New York City, Rockland County, Orange County, Westchester County, Kings County, Sullivan County, Ulster County, New York, NY; Chicago, Illinois, IL; and Toronto and Montreal, Canada. Our nationwide practice focused on quality legal representation and personal service.© 2017 NPZ Law Group | Disclaimer
487 Goffle Road , Ridgewood, NJ 07450
| Phone: 866-599-3625

About | Attorneys | Types of Visas | Resources | Testimonials | Types of Immigration Law | Services

Law Firm Website Design by
Amicus Creative